Korrekt landinformation vid bedömning av asylärenden
Skriftlig fråga 2007/08:646 av Hellquist, Solveig (fp)
Frågan är besvarad
- Avslut
- Skriftlig fråga är färdigbehandlat
- Anmäld:
- 2008-01-24
- Inlämnad:
- 2008-01-24
- Besvarad:
- 2008-01-30
- Svar anmält:
- 2008-01-31
den 24 januari
Fråga
2007/08:646 Korrekt landinformation vid bedömning av asylärenden
av Solveig Hellquist (fp)
till statsrådet Tobias Billström (m)
I Sundsvall- och Östersundsområdet finns ett trettiotal unga afghanska pojkar i 20-årsåldern som efter myndighetsbeslut riskerar att avvisas med tvång till Afghanistan. Många av dem arbetar och är välintegrerade i vårt land.
Enligt Migrationsverket råder endast väpnad konflikt i vissa delar av Afghanistan vilket innebär att man ska undersöka om det finns någon plats inne i landet där det är lugnare och dit man kan fly.
Dock har det enligt många trovärdiga bedömare och organisationer skett en dramatisk förändring till det sämre i Afghanistan under det senaste året, vilket gör Afghanistan till ett land där det råder en pågående väpnad konflikt samtidigt som det finns en akut humanitär katastrof till följd av en pågående tvångsrepatriering av afghanska flyktingar från grannländerna.
På vilket avser statsrådet att säkerställa att Migrationsverket och migrationsdomstolarna har tillgång till korrekt, uppdaterad och aktuell landinformation?
