Gunilla Carlsson(M)

Gunilla Carlsson (M)

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Företagsekonom
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2013-09-18
    • Riksdagsledamot

    • 2006-10-02 - 2006-10-05
    • 2002-09-30 - 2006-10-02
    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

    • 2010-10-04 - 2013-09-18
    • 2006-10-06 - 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2003-11-25 - 2006-10-01
    • Vice ordförande 2003-11-24 - 2006-10-02
    • Ledamot 2003-11-24 - 2006-10-01
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 - 2003-11-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-05-18 - 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 - 2005-12-07
    • Deputerad 2004-10-19 - 2004-12-15
    • Suppleant 2004-05-11 - 2004-05-26
    • Deputerad 2004-02-05 - 2004-02-18
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2003-11-24 - 2006-10-10
    • Ledamot 2002-10-08 - 2003-11-24
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 - 2010-10-19
    • Ledamot 2002-10-15 - 2006-10-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2004-09-23 - 2006-10-02
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 - 2013-09-17

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter i svensk utvecklingspolitik

Interpellation 2010/11:180 av Linde, Hans (V)

den 2 februari Interpellation 2010/11:180 Sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter i svensk utvecklingspolitik av Hans Linde (V) till statsrådet Gunilla Carlsson (M) Över stora delar av jorden möter män och kvinnor inskränkningar i sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter. 37 procent

Inlämnad: 2011-02-02 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter i svensk utvecklingspolitik

Finansiering av ambassader med biståndsmedel

Interpellation 2010/11:178 av Linde, Hans (V)

den 2 februari Interpellation 2010/11:178 Finansiering av ambassader med biståndsmedel av Hans Linde (V) till statsrådet Gunilla Carlsson (M) Regeringen, med biståndsminister Gunilla Carlsson i spetsen, har under flera år sagt sig vilja höja ambitionen när det gäller svenskt utvecklingssamarbete

Inlämnad: 2011-02-02 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Finansiering av ambassader med biståndsmedel

Remitteringar

Interpellation 2010/11:154 av Sjöstedt, Jonas (V)

den 25 januari Interpellation 2010/11:154 Remitteringar av Jonas Sjöstedt (V) till statsrådet Gunilla Carlsson (M) Remitteringar får allt större betydelse för många utvecklingsländer. Enligt Världsbanken skedde remitteringar till ett värde av mer än 300 miljarder dollar 2009. Det är mer

Inlämnad: 2011-01-25 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Remitteringar