Tillgång till bredband i hela landet
Motion 2015/16:2188 av Anna Wallén m.fl. (S)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Trafikutskottet
- Inlämnad:
- 2015-10-06
- Hänvisad:
- 2015-10-13
Förslag till riksdagsbeslut
- Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att ge tillgång till bredband i hela landet och tillkännager detta för regeringen.
Motivering
Den snabba tekniska utvecklingen har inneburit en revolution för möjligheterna till kommunikation, bildning och kulturupplevelser – och därmed ett lyft för demokratin. Vi måste se till att tekniken görs tillgänglig i hela landet. För att stärka möjligheterna att leva, jobba och bo i olika delar av Sverige är tillgången till Internet en viktig faktor. Det ger möjligheter till hemarbete, för småföretagen, skolan och det livslånga lärandet. Den digitala klyftan måste slutas. Därför bör regeringen ytterligare studera förutsättningarna för en bredbandsutbyggnad även i landets mer glesbefolkade delar.
|
Anna Wallén (S) |
|
|
Lars Eriksson (S) |
Olle Thorell (S) |
Yrkanden (1)
- Förslagspunkter 1.
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att ge tillgång till bredband i hela landet och tillkännager detta för regeringen.
Betänkande 2015/16:TU19 It-politiska frågor- Behandlas i
- Trafikutskottet
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
