Utbyggnad av E22:an i Skåne

Motion 2015/16:1306 av Magnus Persson (SD)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Trafikutskottet
Inlämnad:
2015-10-05
Granskad:
2015-10-05
Hänvisad:
2015-10-13
PDF
DOCX

 

Förslag till riksdagsbeslut

  1. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en utbyggnad av E22:an på sträckan Gualöv–Fjälkinge och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

Stora delar av E22 i Skåne är idag utbyggd till motorväg, men det finns också flaskhalsar kvar som skapar problem med trafikflödet. En sådan flaskhals är sträckan mellan Gualöv (Bromölla kommun) och Fjälkinge (Kristianstads kommun). Denna sträcka används även under stora delar av året av tung jordbrukstrafik då den ligger i anknytning till stora odlingsarealer. Detta är ett problem som ofta skapar köer och problem i trafikflödet. En utbyggnad av ovan nämnda sträcka till fyrfilig motorväg skulle underlätta trafiksituationen avsevärt, samt styra väck jordbrukstrafiken till andra vägar. Tycker detta bör prioriteras vid investeringar inom infrastrukturen.

 

 

Magnus Persson (SD)

 

 

Yrkanden (1)

  • Förslagspunkter 1.

    Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en utbyggnad av E22:an på sträckan Gualöv-Fjälkinge och tillkännager detta för regeringen.

    Betänkande 2016/17:TU4 Infrastruktur för framtiden
    Behandlas i
    Trafikutskottet
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Behandlas i betänkande (1)

Övrigt om motionen

Intressenter