Bullerservitut

Motion 2014/15:792 av Emma Carlsson Löfdahl (FP)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Civilutskottet

Händelser

Inlämnad
2014-11-06
Hänvisad
2014-11-12

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

PDF
DOCX

 

Förslag till riksdagsbeslut

  1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om möjligheten att införa bullerservitut vid nybyggnation.

Motivering

Idag finns det ett flertal markägare som inte tillåts bygga fler hus på sin fastighet eftersom den ligger i närheten av flygplatser, järnväg, skjutfält m.m.

Trots att markägarna själva säger att det förekommande bullret inte stör dem så får de inget bygglov. Detta blir ett stort hinder då t.ex. generationsskifte blir aktuellt inom jordbruket. I förlängningen så urholkar detta vårt behov av en levande landsbygd och möjligheter att bedriva jordbruk.

En översyn av lagstiftningen bör snarast göras så att det finns möjlighet att införa bullerservitut i förekommande fall.

.

Emma Carlsson Löfdahl (FP)

 

 

Yrkanden (1)

  • 1.
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om möjligheten att införa bullerservitut vid nybyggnation.
    Behandlas i
    Civilutskottet
    Betänkande 2015/16:CU15
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Behandlas i betänkande (1)

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.