Central utläggning av valsedlar
Motion 2014/15:1539 av Jonas Millard och Runar Filper (SD)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Konstitutionsutskottet
- Inlämnad:
- 2014-11-07
- Granskad:
- 2014-11-07
- Hänvisad:
- 2014-11-12
Förslag till riksdagsbeslut
- Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa central utläggning av namnmarkerade valsedlar i samtliga vallokaler.
Motivering
De politiska partierna har i dag rätt att få partimarkerade valsedlar utlagda i samtliga vallokaler förutsatt att de uppfyller vissa villkor i vallagen. Det samma gäller ej för valsedlar med förtryckta namn på vilket innebär att alla partier själva får åka runt och lägga ut dessa.
Utöver att detta medför en hel del onödigt arbete ökar det också risken för valfusk då partierna själva måste ansvara för att under förtidsröstningen och valdagen kontrollera så valsedlarna finns kvar, inte blivit kastade eller gömda, vilket hänt vid flera tillfällen.
Då det redan finns ett väl fungerande system för utläggning av en partimarkerad valsedel borde det samtidigt inte vara någon svårighet att även ordna med central utläggning av de namnmarkerade valsedlarna.
.
|
Jonas Millard (SD) |
Runar Filper (SD) |
Yrkanden (1)
- Förslagspunkter 1.
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa central utläggning av namnmarkerade valsedlar i samtliga vallokaler.
Betänkande 2015/16:KU14 Vallagsfrågor- Behandlas i
- Konstitutionsutskottet
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
