Mikael Damsgaard (M)

Mikael Damsgaard (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västmanlands län, plats 74
Titel HR-konsult/fil.mag
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mikael.damsgaard[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-07-02 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2019-07-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-07-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-07-02 –
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Vice ordförande 2021-02-11 –
    • Ledamot 2019-10-25 – 2021-02-11

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19-. Suppleant justitieutskottet 19-, civilutskottet 19- och EU-nämnden 19-. Ledamot delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol 19-.
  • Föräldrar

    Akademiingenjören Hans-Jörgen Damsgaard och leg. sjuksköterskan Britta Damsgaard, f. Granberg.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig linje, Rudbeckianska gymnasiet, Västerås, slutår 95. Värnplikt som kompanibefäl, A8, Boden, 96-97. Universitetsstudier, Mälardalens högskola, Stockholms universitet och Örebro universitet 98-04. Fil.mag., företagsekonomi, Stockholms universitet 11.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Västerås kommun 98-00. Personalhandläggare, Försvarsmakten, 04-06. Personalsekreterare, Mora kommun, 06. Kommunalråd, Västerås 06-14. HR-konsult, Stockholms kommun, 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Västerås 98-. Ledamot, kommunstyrelsen 06-14. Ledamot, utbildningsnämnden 98-02 och vice ordförande 02-06. Ordförande, grundskolenämnden 06-10. Ordförande, kultur-, idrotts- och fritidsnämnden 06-10 och vice ordförande 10-14. Vice ordförande, barn- och ungdomsnämnden 10-14. Vice ordförande, utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden 18-19.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Moderata ungdomsförbundet i Västmanland 97-99. Ledamot, förbundsstyrelsen Moderaterna i Västmanland

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:251 av Tobias Andersson (SD) 18 februari 2022 Lagföring av kriminella ungdomar
Interpellationsdebatt 2021/22:217 av Tobias Andersson (SD) 18 februari 2022 Brottsförebyggande rådets rapport om ungdomsrån
Interpellationsdebatt 2021/22:220 av Mikael Damsgaard (M) 18 februari 2022 Ungdomsrån
Interpellationsdebatt 2021/22:215 av Mikael Damsgaard (M) 21 januari 2022 Åtgärder för att motverka betygsinflation

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:233 Nya uppgifter om den tilltalades ålder i straffprocessen

Motion 2021/22:4726 av Johan Forssell m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4726 av Johan Forssell m.fl. M, KD med anledning av prop. 2021/22:233 Nya uppgifter om den tilltalades ålder i straffprocessen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det inte ska uppställas något väsentlighetskrav vid resning till tilltalads

Inlämnad: 2022-05-04 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:JuU33
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4726 av Johan Forssell m.fl. (M, KD) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:4726 av Johan Forssell m.fl. (M, KD) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2021/22:231 Skärpt syn på våldtäkt och andra sexuella kränkningar

Motion 2021/22:4708 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4708 av Johan Forssell m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:231 Skärpt syn på våldtäkt och andra sexuella kränkningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att brotten köp av sexuell tjänst och utnyttjande av barn genom köp av sexuell handling

Inlämnad: 2022-05-04 Förslag: 3
Utskottsberedning: 2021/22:JuU41
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 2 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4708 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2021/22:4708 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2021/22:208 Vägar till hållbara vattentjänster

Motion 2021/22:4693 av Viktor Wärnick m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4693 av Viktor Wärnick m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:208 Vägar till hållbara vattentjänster Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag på hur fastighetsägare kan få möjlighet att överklaga beslut

Inlämnad: 2022-04-27 Förslag: 6
Utskottsberedning: 2021/22:CU29
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 5 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4693 av Viktor Wärnick m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:4693 av Viktor Wärnick m.fl. (M) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.