Lars Tysklind (L)

Lars Tysklind (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Distriktstandläkare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2018-09-24
    • Folkpartiet liberalerna

    • Kvittningsman 2014-09-29 – 2015-11-24
    • Liberalerna

    • Kvittningsman 2015-11-24 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2015-03-06 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-03-10 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2015-03-06 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Suppleant 2004-12-16 – 2005-01-17
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2015-04-22
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2014-09-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot bostadsutskottet 02-06, civilutskottet 06-10, trafikutskottet 10-15 och miljö- och jordbruksutskottet 15-. Suppleant lagutskottet 02-06, näringsutskottet 04-05 och 12-14, trafikutskottet 06-07 och 15-, miljö- och jordbruksutskottet 06-15, EU-nämnden 06-10 och 14-, skatteutskottet 07-14, civilutskottet 10-, försvarsutskottet 14- och socialutskottet 14-15. Suppleant riksdagens valberedning 10.
  • Föräldrar

    Folkskolläraren och kantorn Einar Tysklind och kontoristen Kerstin Tysklind, f. Ådahl.
  • Utbildning

    Realexamen 69. Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, slutår 72. Tandläkarexamen 77. Universitetsstudier i historia 78.
  • Anställningar

    Distriktstandläkare, Kungsbacka 77-81. 1:e distriktstandläkare, Fjärås 81-87. Distriktstandläkare, Tanumshede 87-89 och Strömstad 89-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Socialstyrelsens råd för vissa rättsliga sociala och medicinska frågor 05-. Ledamot, Gentekniknämnden 06-, Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd 07-16 och Transportinfrastrukturkommittén 09-10. Miljömålsberedningen 15-16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Strömstad 88-. Ledamot, kommunstyrelsen 89-02, arbetsutskottet 89-94 och 99-02. Ledamot, byggnadsnämnden 92-94, 2:e vice ordförande 92-94, miljönämnden 95-02, ordförande 95-02, handikapprådet 99-02 och pensionärsrådet 99-02. Ordförande, miljö- och hälsoskyddsnämnden, Kungsbacka kommun 85-87. Styrelseledamot, AB Strömstadsbyggen 92-94.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Tjänstetandläkarföreningen i Halland 80-84. Ordförande, Folkpartiet liberalerna/Liberalerna 15-), Bohuslän 08-. Styrelseledamot, Liberalerna Västsverige 16-.
  • Bostadsort

    Strömstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sveriges roll i Europeiska unionen

Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. L Sveriges roll i Europeiska unionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Sveriges roll i EU:s reformarbete och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att värna


Utskottsberedning: 2017/18:AU9 2017/18:FiU20 2017/18:FiU5 2017/18:JuU13 2017/18:JuU15 2017/18:KU34 2017/18:KU36 2017/18:KU37 2017/18:KU38 2017/18:KU39 2017/18:NU11 2017/18:NU22 2017/18:SfU15 2017/18:SfU17 2017/18:SoU13 2017/18:UU10 2017/18:UU11 2018/19:TU5
Riksdagsbeslut (23 yrkanden): 23 avslag

Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 101 kB)

Liberal politik för hbt-personers rättigheter

Motion 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. L Liberal politik för hbt-personers rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om uppdatering av hbt-strategin och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett


Utskottsberedning: 2017/18:AU1 2017/18:AU10 2017/18:CU8 2017/18:JuU1 2017/18:KrU2 2017/18:KrU7 2017/18:KU14 2017/18:SfU15 2017/18:SfU3 2017/18:SoU1 2017/18:SoU14 2017/18:SoU15 2017/18:SoU20 2017/18:SoU9 2017/18:UbU20 2017/18:UU15 2017/18:UU2 2018/19:KU2
Riksdagsbeslut (34 yrkanden): 34 avslag

Motion 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 73 kB) Motion 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 130 kB)

Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård

Motion 2017/18:3816 av Lars Tysklind m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3816 av Lars Tysklind m.fl. L Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Klimathotet är en av vår tids stora ödesfrågor.


Utskottsberedning: 2017/18:MJU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3816 av Lars Tysklind m.fl. (L) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:3816 av Lars Tysklind m.fl. (L) (pdf, 113 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se