Åsa Torstensson (C)

Åsa Torstensson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Socionom
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Ledig 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman 2010-10-25 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-10-05 – 2002-10-08
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-09-27
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Forsmarksincidenten

Skriftlig fråga 2005/06:1975 av Torstensson, Åsa (c)

den 3 augusti Fråga 2005/06:1975 av Åsa Torstensson c till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Forsmarksincidenten Efter incidenten i förra veckan vid kärnkraftverket i Forsmark har nu de ansvariga gått igenom säkerheten även vid de övriga kärnkraftverken. Det har nu lett till att två av de tre aggregaten i Oskarshamn

Inlämnad: 2006-08-03 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Forsmark 1

Skriftlig fråga 2005/06:1972 av Torstensson, Åsa (c)

den 3 augusti Fråga 2005/06:1972 av Åsa Torstensson c till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Forsmark 1 Fortfarande efter en veckas avstängning har inte SKI gett klartecken för att öppna reaktorn i Forsmark. Och händelsen utreds av SKI. Den allvarligaste kärnkraftsincidenten sedan Tjernobyl menar en kärnkraftsexpert

Inlämnad: 2006-08-03 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Obekvämt utredningsresultat

Skriftlig fråga 2005/06:1956 av Torstensson, Åsa (c)

den 27 juli Fråga 2005/06:1956 av Åsa Torstensson c till näringsminister Thomas Östros s Obekvämt utredningsresultat Enligt siffror från Näringslivets Regelnämnd kostar administrationen de svenska företagen 60 miljarder kronor per år och det är en av de mest prioriterade frågorna bland Sveriges företagare. Regeringen

Inlämnad: 2006-07-27 Besvarare: Thomas Östros (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se