Göran Hägglund (KD)

Göran Hägglund (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Hallands län
Titel Placeringsrådgivare.
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-04-25

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2015-04-24
    • Ledig 2006-10-06 – 2014-10-03
    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-05
    • Kristdemokraterna

    • Partiledare 2004-04-03 – 2015-04-25
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Ordförande 2002-10-08 – 2004-04-15
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Valberedningen

    • Ledamot 1998-10-05 – 2004-04-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2004-04-29 – 2015-04-24
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2000-07-01 – 2002-10-08
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-04-24
    • Ledamot 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 1998-12-02 – 2004-04-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Socialdepartementet

    • Socialminister 2006-10-06 – 2014-10-03
    • EFTA-delegationen

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-10

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 910930-150424. Ledamot näringsutskottet 91-02 och ordförande bostadsutskottet 02-04. Suppleant EES-utskottet 92- 93 och finansutskottet 98-02. Ledamot talmanskonferensen 91-00, riksdagens valberedning 98-04, krigsdelegationen 98-02, 04-15, riksdagskommittén 98-02, riksdagsstyrelsen 00-02, Utrikesnämnden 04-06 och riksdagsgruppens förtroenderåd 91-06. Suppleant EFTA-delegationen 91-94, EES-EFTA-delegationen 94, riksbanksfullmäktige 98-04 och Nordiska rådets svenska delegation 04-06. Gruppledare 91-02, vice gruppordförande 98-02, gruppordförande 04-06. Statsråd och chef (socialminister), Socialdepartementet 061006-141003.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Evert Hägglund och Linnéa Pettersson.
  • Anställningar

    Ombudsman, KDU i Jönköpings län 78-80 och Kristdemokraterna i Jönköpings län 81-85. Generalsekreterare, Kristdemokratiska ungdomsförbunden i Norden (KDUN) 79-81. Politisk sekreterare, Kristdemokraterna 85-88. Kanslichef, Kristdemokraternas riksdagskansli 85-88. Försäkringskonsult, Wasa 88-89. Placeringsrådgivare, Alfred Berg Fondkommission 89-91.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ordförande, Polisstyrelsen i Jönköpings län 02-04.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Jönköping 82-86.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, AB Svenska Skogsindustrier 92-93. Ledamot, Kristdemokraternas partistyrelse 94-04. Ledamot, ASSI AB:s styrelse 92-94, ASSI-Domän Försäkringar AB:s styrelse 93-99 och ASSI-Domän Packaging AB:s styrelse 94-95. Partiordförande, Kristdemokraterna 04-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2003/04:100 2004 års ekonomiska vårproposition

Motion 2003/04:Fi24 av Göran Hägglund m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2003/04:Fi24 av Göran Hägglund m.fl. kd med anledning av prop. 2003/04:100 2004 års ekonomiska vårproposition 1 Sammanfattning 1.1 Sverige kan mycket bättre Socialdemokraterna har haft regeringsmakten under de senaste nio åren. Under denna period kan man konstatera att välfärden på många områden


Utskottsberedning: 2003/04:FiU20
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

med anledning av förs. 2003/04:RRS3 Riksrevisionens styrelses framställning angående länens infrastrukturplanering

Motion 2003/04:T2 av Johnny Gylling m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2003/04:T2 av Johnny Gylling m.fl. kd med anledning av förs. 2003/04:RRS3 Riksrevisionens styrelses framställning angående länens infrastrukturplanering 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen skall återkomma till riksdagen med en redovisning av de åtgärder som vidtagits med


Utskottsberedning: 2003/04:TU10
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

med anledning av prop. 2003/04:116 Miljöbedömningar av planer och program

Motion 2003/04:MJ47 av Sven Gunnar Persson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2003/04:MJ47 av Sven Gunnar Persson m.fl. kd med anledning av prop. 2003/04:116 Miljöbedömningar av planer och program Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionens förslag till lag om ändring i lagen 1992:1537 om finansiering av framtida utgifter för använt kärnbränsle m.m. Riksdagen


Utskottsberedning: 2003/04:MJU21
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se