Göran Lindell (C)

Göran Lindell (C)

Tillgänglig ersättare

Parti Centerpartiet
Valkrets Jönköpings län
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2016-03-31

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2015-09-11 – 2016-03-31
    • Statsrådsersättare 2011-09-30 – 2014-10-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2015-09-24 – 2016-03-31
    • Suppleant 2011-10-21 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2015-09-17 – 2016-03-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 11-14 och 15-16 (statsrådsersättare 110930-141003 och ersättare 150911-160331). Suppleant arbetsmarknadsutskottet 11-14, trafikutskottet 11-14 och 15-16, konstitutionsutskottet 12-14 och skatteutskottet 15-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tillgång till bredband i hela landet

Interpellation 2015/16:413 av Göran Lindell (C)

Interpellation 2015/16:413 Tillgång till bredband i hela landet av Göran Lindell C till Statsrådet Mehmet Kaplan MP Många i vårt land saknar fortfarande bra bredbandsuppkoppling. I en geografiskt betydande del av landet finns inte tillräckliga marknadsekonomiska incitament för att klara utbyggnaden utan samhällets medverkan.

Inlämnad: 2016-02-16 Besvarare: Statsrådet Mehmet Kaplan (MP)

Interpellation 2015/16:413 av Göran Lindell (C) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Tillgång till bredband i hela landet

Studiebidrag för personer med intellektuell funktionsnedsättning

Motion 2015/16:1955 av Per Lodenius och Göran Lindell (båda C)

Motion till riksdagen 2015/16:1955 av Per Lodenius och Göran Lindell båda C Studiebidrag för personer med intellektuell funktionsnedsättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en utredning om att ta fram ett förslag till studiebidrag för studenter med intellektuell funktionsnedsättning,


Utskottsberedning: 2015/16:UbU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1955 av Per Lodenius och Göran Lindell (båda C) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:1955 av Per Lodenius och Göran Lindell (båda C) (pdf, 63 kB)

Arktis

Motion 2015/16:3019 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2015/16:3019 av Kerstin Lundgren m.fl. C Arktis Sammanfattning Arktis är det område på jordklotet där klimatförändringarna sker som snabbast. Detta kan få förödande konsekvenser för regionen och för resten av världen. Den smälta isen skapar i ett mycket känsligt marint område nya förutsättningar


Utskottsberedning: 2015/16:UU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:3019 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:3019 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.