Teresa Carvalho (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Östergötlands län, plats 181
Titel
Pol.mag.
Född år
1984
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Arbetsmarknadsutskottet

Vice ordförande

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2019-12-01 – 2026-09-21
Ledig
2019-02-11 – 2019-11-30
Ordinarie
2017-01-02 – 2019-02-10
Ledig
2016-04-18 – 2017-01-01
Ordinarie
2014-09-29 – 2016-04-17

Arbetsmarknadsutskottet

Vice ordförande
2022-10-04 – 2026-09-21
Ledamot
2022-10-04 – 2022-10-04
Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialförsäkringsutskottet

Ledamot
2018-10-02 – 2022-09-26
Ledamot
2014-10-07 – 2018-09-24

Civilutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2017-04-06 – 2018-09-24

Försvarsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Utrikesutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Finansutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Justitieutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Kulturutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Näringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Skatteutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Trafikutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Utbildningsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

EU-nämnden

Suppleant
2020-03-18 – 2022-10-04
Ledamot
2014-10-07 – 2016-04-17

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Filter

Valda filter