Gudrun Brunegård (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Kalmar län, plats 293
Titel
Leg. sjuksköterska/Distriktssköterska.
Född år
1957
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Konstitutionsutskottet

Ledamot

Justitieutskottet

Suppleant

Utrikesutskottet

Suppleant

Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

Ledamot

Riksdagens råd för Riksrevisionen

Suppleant

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2019-04-01 – 2026-09-21

Utbildningsutskottet

Suppleant
2021-03-03 – 2022-09-26
Ledamot
2019-04-01 – 2021-03-03

Utrikesutskottet

Suppleant
2022-10-12 – 2026-09-21
Ledamot
2022-03-29 – 2022-09-26
Suppleant
2021-03-03 – 2022-03-29
Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Konstitutionsutskottet

Ledamot
2022-10-04 – 2026-09-21
Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Försvarsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Socialutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Civilutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Finansutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Justitieutskottet

Suppleant
2022-10-12 – 2026-09-21
Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Kulturutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Näringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Skatteutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Trafikutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

Suppleant
2021-11-11 – 2021-12-15

EU-nämnden

Suppleant
2020-03-18 – 2022-10-04

Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

Ledamot
2022-10-27 –

Riksdagens råd för Riksrevisionen

Suppleant
2022-10-27 –

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 19-. Ledamot utbildningsutskottet 19-.

Föräldrar

Adjunkten Carl-Åke Pettersson och postkassören Svea Pettersson, f. Andersson.

Utbildning

Grundskola, Oskarshamn och Kalmar, slutår 73. Gymnasieskola, humanistisk linje, Kalmar 73-76. Högskoleexamen i engelska, fonetik och psykologi, Lunds universitet 78. Sjuksköterskeutbildning, Södra Sveriges Sjuksköterskehem, Lund 78-81. Medicinsk och kirurgisk sjukvård, Kopparbergs läns sjuksköterskeskola, Falun 82. Tropikmedicin/International Child Health 20 p, Uppsala universitet 90. Engelska 21-40 p, Hermods/Lunds universitet 93. Engelska 41-60 p, Högskolan i Växjö. Fil.kand.-examen 95. Distriktssköterskeutbildning med förskrivningsrätt för vissa läkemedel, Högskolan i Kalmar 97-98. Medicinsk etik, vetenskapsteori, omvårdnadskunskap, Högskolan i Kalmar. Fil. kand.-examen 00.

Anställningar

Leg. sjuksköterska, Mora lasarett och Leksands sjukhem 81-83. Registered Nurse grade A, Nkinga Hospital, Tanzania 84-85. Leg. sjuksköterska, Mora lasarett 85-86. Skolsköterska, Vimmerby kommun 88-90. Leg. sjuksköterska, Vimmerby sjukhus, 88-90. Nursing Officer, Nkinga Nurses Training School, Tanzania 90-91. Matron in charge/Administrator in charge, Mchukwi Hospital, Tanzania, 91-93. Leg. sjuksköterska, Vimmerby sjukhem, Vimmerby kommun 93. Skolsköterska, Vimmerby kommun, 1993-.

Kommunala uppdrag

Kommunfullmäktig, Vimmerby 98- och 1:e vice ordförande 18-. Ledamot, kommunstyrelsen och arbetsutskottet 03-09. Ledamot, socialnämnden 98-02. Vice ordförande, barn- och utbildningsnämnden, Vimmerby kommun 06-09. Ordförande, bildningsnämnden, Vimmerby kommun, 03-06. Landstingsfullmäktig, Kalmar län 02-, ersättare 00-02. Ledamot, landstingsstyrelsen/regionstyrelsen och arbetsutskottet, Kalmar län 09-19. Ledamot, Vimmerby folkhögskolas styrelse 00-09. Ledamot, folkhälso- och miljöutskottet, Landstinget i Kalmar län 00-06. Vice ordförande, primärvårds- och folktandvårdsutskottet, Landstinget i Kalmar län 09-19. Ersättare, polisstyrelsen, Kalmar län 00-02. Ledamot, styrgrupp för KY-utbildning i entreprenörskap inom hotell och restaurang 03-09. Ersättare, SKL:s utbildningsberedning 07-10. Ledamot, SKL:s primärvårds- och äldreomsorgsberedning 10-15. Ersättare, SKL:s primärvårds- och äldreomsorgsberedning 15-19.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Styrelseledamot, Kristdemokraterna Vimmerby 99-00, vice ordförande 00-02 och ordförande 02-. Ledamot, distriktsstyrelsen, Kristdemokraterna Kalmar län 01-. Ersättare, Kristdemokraternas partistyrelse 17-.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

  • Stillbild från Debatt om förslag: Författningsfrågor

    Författningsfrågor

    Betänkande 2023/24:KU16

    Riksdagen sa nej till cirka 90 förslag i motioner om författningsfrågor från allmänna motionstiden 2023.

    Motionerna handlar bland annat om medlemskapet i EU, subsidiaritetsprövningen inom EU och partifinansiering, reglering av lobbyister och ändring i lagstiftningen om karensregler för statsråd och höga statstjänstemän.

    Riksdagen hänvisar bland annat till pågående arbete.

    Behandlade dokument
    43
    Förslagspunkter
    12
    Reservationer
    12 
    Anföranden och repliker
    8, 58 minuter
    Justering
    2024-03-21
    Bordläggning
    2024-04-02
    Debatt
    2024-04-03
    Beslut
    2024-04-03
  • Stillbild från Debatt om förslag: Fri- och rättigheter

    Fri- och rättigheter

    Betänkande 2023/24:KU13

    Riksdagen sa nej till ett fyrtiotal förslag i motioner om fri- och rättigheter från den allmänna motionstiden 2023. Riksdagen hänvisar främst till pågående arbete.

    Motionerna handlar bland annat om att grundlagsskydda aborträtten, återkallelse av medborgarskap, diskriminering, skyddet av äganderätten, trossamfunds trygghets- och säkerhetsarbete, en livssynsöppen stat och föreningsfrihet.

    Behandlade dokument
    30
    Förslagspunkter
    9
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    8, 52 minuter
    Justering
    2024-03-21
    Bordläggning
    2024-04-02
    Debatt
    2024-04-03
    Beslut
    2024-04-03
  • Stillbild från Debatt om förslag: Kommunala och regionala frågor

    Kommunala och regionala frågor

    Betänkande 2023/24:KU15

    Riksdagen sa nej till cirka 30 förslag i motioner om kommunala och regionala frågor från allmänna motionstiden 2023.

    Motionerna handlar bland annat om asymmetrisk ansvarsfördelning, ett nytt frikommunförsök och kommunala bolag.

    Riksdagen hänvisar bland annat till pågående arbete.

    Behandlade dokument
    15
    Förslagspunkter
    6
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    18, 62 minuter
    Justering
    2024-02-29
    Bordläggning
    2024-03-06
    Debatt
    2024-03-07
    Beslut
    2024-03-14
  • Stillbild från Debatt om förslag: Offentlig förvaltning

    Offentlig förvaltning

    Betänkande 2023/24:KU8

    Riksdagen sa nej till cirka 40 förslag i motioner om offentlig förvaltning från allmänna motionstiden 2023.

    Motionerna handlar bland annat om främjande av demokrati, statlig anställning, korruption och skydd av beslutsfattare.

    Riksdagen hänvisar bland annat till gällande bestämmelser och pågående arbete.

    Behandlade dokument
    32
    Förslagspunkter
    11
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    12, 58 minuter
    Justering
    2024-02-29
    Bordläggning
    2024-03-06
    Debatt
    2024-03-07
    Beslut
    2024-03-07
  • Stillbild från Utrikespolitisk debatt: Utrikespolitisk debatt

    Utrikespolitisk debatt

    Den 14 februari är det utrikespolitisk debatt i riksdagen. Utrikesminister Tobias Billström M inleder debatten med att presentera regeringens utrikesdeklaration, det vill säga regeringens mål och prioriteringar för utrikespolitiken. Den utrikespolitiska debatten äger rum en gång om året i februari varje år. Då presenterar
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Migrationsminister Maria Malmer Stenergard M Äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje M Kulturminister Parisa Liljestrand M Minister för civilt försvar Carl-Oskar Bohlin M Migrationsminister
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Skolminister Lotta Edholm L Sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson KD Jämställdhets- och biträdande arbetsmarknadsminister Paulina Brandberg L Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari L Skolminister
  • Stillbild från Debatt om förslag: Granskning av statsrådens tjänsteutövning och regeringsärendenas handläggning

    Granskning av statsrådens tjänsteutövning och regeringsärendenas handläggning

    Betänkande 2023/24:KU10

    Konstitutionsutskottet (KU) har granskat delar av regeringens och ministrarnas administrativa arbete. Här följer ett urval av granskningen.

    Vid granskningen av vissa förvaltningsärenden har utskottet tittat på de ärenden om utlämning för brott från Sverige som handlagts av Justitiedepartementet.

    Anföranden och repliker
    10, 70 minuter
    Justering
    2023-12-19
    Bordläggning
    2024-01-16
    Debatt
    2024-01-17
  • Stillbild från Debatt om förslag: Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

    Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

    Betänkande 2023/24:UU2

    Riksdagen sa ja till regeringens förslag om hur anslagen i statens budget för år 2024 ska fördelas inom utgiftsområdet Internationellt bistånd.

    Den största delen av pengarna, cirka 46 miljarder kronor, går till biståndsverksamhet. Övriga anslag inom utgiftsområdet är Sidas förvaltningsanslag,

    Behandlade dokument
    8
    Förslagspunkter
    3
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    99, 257 minuter
    Justering
    2023-12-07
    Bordläggning
    2023-12-14
    Debatt
    2023-12-15
    Beslut
    2023-12-19
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Finansminister Elisabeth Svantesson M Försvarsminister Pål Jonson M Socialminister Jakob Forssmed KD Bistånds- och utrikeshandelsminister Johan Forssell M Finansminister Elisabeth Svantesson M besvarar såväl allmänpolitiska frågor som frågor inom sitt eget ansvarsområde.
  • Stillbild från Debatt om förslag: Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

    Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

    Betänkande 2023/24:KU1

    Riksdagen sade ja till regeringens, riksdagsstyrelsens, JO:s och Riksrevisionens förslag om hur anslagen i statens budget för år 2024 inom utgiftsområdet Rikets styrelse ska fördelas.

    I utgiftsområdet Rikets styrelse ingår bland annat hovet, riksdagens ledamöter och partier, Riksdagsförvaltningen,

    Behandlade dokument
    8
    Förslagspunkter
    2
    Anföranden och repliker
    8, 68 minuter
    Justering
    2023-11-30
    Bordläggning
    2023-12-05
    Debatt
    2023-12-06
    Beslut
    2023-12-06
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson KD Utrikesminister Tobias Billström M EU-minister Jessika Roswall M Minister för civilt försvar Carl-Oskar Bohlin M Infrastruktur- och bostadsminister
  • Stillbild från Debatt om förslag: Effektiv ekonomistyrning i kommuner och regioner

    Effektiv ekonomistyrning i kommuner och regioner

    Betänkande 2023/24:KU2

    Riksdagen sa ja till regeringens förslag om ändringar i kommunallagen, lagen om kommunal bokföring och redovisning samt lagen om finansiell samordning av rehabiliteringsinsatser.

    Lagändringarna innebär att de resultatutjämningsreserver som regleras i kommunallagen ska ersättas med resultatreserver.

    Behandlade dokument
    3
    Förslagspunkter
    4
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    12, 52 minuter
    Justering
    2023-10-19
    Bordläggning
    2023-10-24
    Debatt
    2023-10-25
    Beslut
    2023-10-25
  • Prioritering av Kalmar län vid infrastruktursatsningar

    Motion 2023/24:1373 av Gudrun Brunegård (KD)

    Motion till riksdagen 2023/24:1373 av Gudrun Brunegård KD Prioritering av Kalmar län vid infrastruktursatsningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inför den kommande infrastrukturplanen väga in analyser av svensk infrastrukturpolitik och dess betydelse och förutsättningar
    Inlämnad
    2023-10-04
    Förslag
    3
    Utskottsberedning
    2023/24:TU18
  • Utredning av ny fast förbindelse till Öland

    Motion 2023/24:1680 av Gudrun Brunegård (KD)

    Motion till riksdagen 2023/24:1680 av Gudrun Brunegård KD Utredning av ny fast förbindelse till Öland Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda en ny fast förbindelse till Öland och tillkännager detta för regeringen. Motivering Ölandsbron är drygt 50 år gammal och
    Inlämnad
    2023-10-04
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:TU18
  • Inrättande av en nationell Astrid Lindgren-dag

    Motion 2023/24:1801 av Gudrun Brunegård (KD)

    Motion till riksdagen 2023/24:1801 av Gudrun Brunegård KD Inrättande av en nationell Astrid Lindgren-dag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inrätta en Astrid Lindgren-dag då författarens gärning uppmärksammas på ett särskilt sätt, och detta tillkännager riksdagen
    Inlämnad
    2023-10-04
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:KrU8
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Underlättande av strandnära bebyggelse

    Motion 2023/24:223 av Gudrun Brunegård (KD)

    Motion till riksdagen 2023/24:223 av Gudrun Brunegård KD Underlättande av strandnära bebyggelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för en strandskyddsreform som möjliggör tillvaratagande av tillväxtkraften i ett väl avvägt regelverk och ett decentraliserat
    Inlämnad
    2023-09-28
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:MJU12
  • Förebyggande av viltolyckor i olycksdrabbade Kalmar län

    Motion 2023/24:259 av Gudrun Brunegård (KD)

    Motion till riksdagen 2023/24:259 av Gudrun Brunegård KD Förebyggande av viltolyckor i olycksdrabbade Kalmar län Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att instruera Trafikverket att prioritera särskilt olycksdrabbade regioner och enskilda vägsträckor vid uppsättning av
    Inlämnad
    2023-09-28
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:TU7
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Tillkännage mottagare av litteraturpriset till Astrid Lindgrens minne (Alma) i Astrid Lindgrens stad Vimmerby

    Motion 2023/24:272 av Gudrun Brunegård (KD)

    Motion till riksdagen 2023/24:272 av Gudrun Brunegård KD Tillkännage mottagare av litteraturpriset till Astrid Lindgrens minne Alma i Astrid Lindgrens stad Vimmerby Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att riksdagen bör uttala sin uppfattning att tillkännagivandet av mottagare
    Inlämnad
    2023-09-28
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:KrU8
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Erkännande av älvdalska som språk

    Motion 2023/24:97 av Gudrun Brunegård och Mathias Bengtsson (båda KD)

    Motion till riksdagen 2023/24:97 av Gudrun Brunegård och Mathias Bengtsson båda KD Erkännande av älvdalska som språk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i enlighet med Europarådets ministerråds rekommendation initiera en oberoende granskning gällande älvdalskans ställning
    Inlämnad
    2023-09-26
    Förslag
    3
    Utskottsberedning
    2023/24:KU18

Filter