Jakop Dalunde (MP)

Jakop Dalunde (MP)

Europaparlamentariker

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1984

Aktuella uppdrag

    • Europaparlamentet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2015-12-18 – 2016-06-06
    • Ersättare 2014-10-14 – 2015-05-17
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2015-05-18 – 2015-12-17
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2016-06-07 – 2019-07-01
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2014-10-21 – 2016-06-06
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-23 – 2016-06-06
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2016-06-06
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-12-11 – 2016-06-06

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-16 (ersättare 141014-160606). Ledamot försvarsutskottet 14-16. Suppleant utrikesutskottet 14-16, trafikutskottet 14-16, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15 och 16 och EU-nämnden 15-16. Ledamot Europaparlamentet 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 12 maj 2016 Frågestund
Debatt om förslag 2015/16:TU14 11 maj 2016 Luftfartsfrågor
Debatt om förslag 2015/16:FöU11 14 april 2016 Genomförande av det omarbetade direktivet om explosiva varor
Debatt om förslag 2015/16:FöU7 16 mars 2016 Beredskap för kris och krig

Avkriminalisera ideell flyktingtransport

Motion 2015/16:2799 av Anders Schröder m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2015/16:2799 av Anders Schröder m.fl. MP Avkriminalisera ideell flyktingtransport Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om avkriminalisering av ideell flyktingtransport och tillkännager detta för regeringen. EU:s migrationspolitik idag och Dublinförordningen


Utskottsberedning: 2015/16:SfU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2799 av Anders Schröder m.fl. (MP) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:2799 av Anders Schröder m.fl. (MP) (pdf, 72 kB)

Bankdelning

Motion 2015/16:2219 av Valter Mutt m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2015/16:2219 av Valter Mutt m.fl. MP Bankdelning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om den svenska banksektorn i syfte att separera affärsbanker från investmentbanker samt begränsa den statliga bankgarantin till de förra och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2015/16:FiU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2219 av Valter Mutt m.fl. (MP) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:2219 av Valter Mutt m.fl. (MP) (pdf, 67 kB)

Reformering av reseavdraget

Motion 2015/16:1705 av Anders Schröder m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2015/16:1705 av Anders Schröder m.fl. MP Reformering av reseavdraget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att reformera reseavdraget och tillkännager detta för regeringen. Inledning Sverige har sedan länge ett stöd för att transporten mellan hem


Utskottsberedning: 2015/16:SkU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1705 av Anders Schröder m.fl. (MP) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:1705 av Anders Schröder m.fl. (MP) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.