Jacob Johnson (V)

Jacob Johnson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel Geolog
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-06-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-04-10 – 2014-06-30
    • Ledig 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-01-17
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-06-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2010-04-22 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-10-21 – 2014-06-30
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2014-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2013/14:229 Särskilda regler för viss utbildning med musikalisk inriktning

Motion 2013/14:Ub22 av Rossana Dinamarca m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub22 av Rossana Dinamarca m.fl. V med anledning av prop. 2013/14:229 Särskilda regler för viss utbildning med musikalisk inriktning 201314V075 med anledning av prop 2013 14 229 Särskilda regler för viss utbildning med musikalisk inriktning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår


Utskottsberedning: 2013/14:UbU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub22 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) (doc, 63 kB) Motion 2013/14:Ub22 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) (pdf, 141 kB)

med anledning av prop. 2013/14:228 Förstärkta kapitaltäckningsregler

Motion 2013/14:Fi15 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi15 av Ulla Andersson m.fl. V med anledning av prop. 2013/14:228 Förstärkta kapitaltäckningsregler 201314V073 med anledning av proposition 2013 14 228 Förstärkta kapitaltäckningsregler Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2013/14:FiU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:Fi15 av Ulla Andersson m.fl. (V) (doc, 70 kB) Motion 2013/14:Fi15 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 176 kB)

med anledning av prop. 2013/14:227 Åtgärder mot missbruk av reglerna för arbetskraftsinvandring

Motion 2013/14:Sf30 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf30 av Christina Höj Larsen m.fl. V med anledning av prop. 2013/14:227 Åtgärder mot missbruk av reglerna för arbetskraftsinvandring 201314V med anledning av regeringens proposition 2013 14 227 Åtgärder mot missbruk av reglerna för arbetskraftsinvandring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen


Utskottsberedning: 2013/14:SfU19
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2013/14:Sf30 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (doc, 52 kB) Motion 2013/14:Sf30 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 177 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.