Björn von der Esch (KD)

Björn von der Esch (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Södermanlands län
Titel ekonomie doktor
Född år 1930

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2003/04:160 Fortsatt arbete för en säker vägtrafik

Motion 2003/04:T23 av Johnny Gylling m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2003/04:T23 av Johnny Gylling m.fl. kd med anledning av prop. 2003/04:160 Fortsatt arbete för en säker vägtrafik 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att regeringen skall verka inom EU för en gemensam tidsplan för introducerande


Utskottsberedning: 2004/05:TU2
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

med anledning av skr. 2003/04:129 En svensk strategi för hållbar utveckling

Motion 2003/04:MJ63 av Sven Gunnar Persson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2003/04:MJ63 av Sven Gunnar Persson m.fl. kd med anledning av skr. 2003/04:129 En svensk strategi för hållbar utveckling Dokument


Utskottsberedning: 2004/05:AU1 2004/05:MJU3 2005/06:JuU1 2005/06:JuU34
Riksdagsbeslut (53 yrkanden): 52 avslag, 1 bifall,

med anledning av skr. 2003/04:137 Genomförande av EU:s jordbrukspolitik i Sverige

Motion 2003/04:MJ58 av Sven Gunnar Persson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2003/04:MJ58 av Sven Gunnar Persson m.fl. kd med anledning av skr. 2003/04:137 Genomförande av EU:s jordbrukspolitik i Sverige 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Det svenska jordbruket en viktig basnäring 3 4 Reformeringen av den gemensamma jordbrukspolitiken 4


Utskottsberedning: 2003/04:MJU22
Riksdagsbeslut (19 yrkanden): 19 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.