Sara Gille (SD)

Sara Gille (SD)

Tjänstledig riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 74
Titel Undersköterska.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sara.gille[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-12-31 – 2026-09-21
    • Ledig 2021-09-24 – 2022-12-31
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2021-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-10-04

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant utrikesutskottet 18-, civilutskottet 18-, arbetsmarknadsutskottet, kulturutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19.
  • Utbildning

    Omvårdnadsprogrammet, Gimo bruksgymnasium, Gimo. Utbildad undersköterska.
  • Anställningar

    Arbetat inom vården med hemtjänst, äldreboenden, nattpatrull, demensboende samt som personlig assistent. Politisk sekreterare, Region Västernorrland.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kramfors 14-18. Ledamot, kommunstyrelsen, Kramfors 14-18. Ledamot, BAS-nämnden, Kramfors 14-18. Gruppledare, Sverigedemokraterna Kramfors 14-18. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämnden, Västernorrland 16-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant, partistyrelsen, Sverigedemokraterna 17-. Ledamot, SD-kvinnor 17-19. Regionansvarig, SD-kvinnor 17-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Användandet av tvångsgifte
Interpellationsdebatt 2020/21:655 av Sara Gille (SD) 21 maj 2021 Användandet av tvångsgifte
Stillbild från Interpellationsdebatt: Agerande mot tvångsgifte
Interpellationsdebatt 2020/21:654 av Mikael Eskilandersson (SD) 21 maj 2021 Agerande mot tvångsgifte
Stillbild från Utrikespolitisk debatt: Utrikespolitisk debatt
Utrikespolitisk debatt 24 februari 2021 Utrikespolitisk debatt
Stillbild från Interpellationsdebatt: Regeringens förtroende för Josep Borrell
Interpellationsdebatt 2020/21:465 av Markus Wiechel (SD) 23 februari 2021 Regeringens förtroende för Josep Borrell

Dokument:

Åtgärder för att minska rökning

Motion 2021/22:300 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:300 av Markus Wiechel m.fl. SD Åtgärder för att minska rökning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om införandet av dold tobaksförsäljning och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om krav på

Inlämnad: 2021-09-23 Förslag: 2
Utskottsberedning: 2021/22:SoU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:300 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:300 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)

Ökad organdonation och fler blodgivare

Motion 2021/22:292 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:292 av Markus Wiechel m.fl. SD Ökad organdonation och fler blodgivare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten till ökad organdonation och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i

Inlämnad: 2021-09-23 Förslag: 5
Utskottsberedning: 2021/22:SoU14
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2021/22:292 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:292 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 81 kB)

Nationell handlingsplan rörande våld mot barn

Motion 2021/22:234 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:234 av Markus Wiechel m.fl. SD Nationell handlingsplan rörande våld mot barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inrätta en nationell handlingsplan rörande fysiskt och psykiskt våld mot barn och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen

Inlämnad: 2021-09-23 Förslag: 2
Utskottsberedning: 2021/22:SoU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:234 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:234 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.