Kristina Nilsson (S)

Kristina Nilsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 77
Titel Sjuksköterska.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865658
E-post kristina.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-10-18
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-06-08 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot skatteutskottet 10-11 och socialutskottet 14-18, vice ordförande 18-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 10-14 och miljö- och jordbruksutskottet 11-18. Ledamot krigsdelegationen 18-.
  • Föräldrar

    Fabriksarbetaren Åke Karlsson och kommunalarbetaren Adéle Karlsson, f. Backman.
  • Utbildning

    Vårdlinjen, undersköterska och mentalskötare, slutår 82. Vårdhögskolan, sjuksköterska, slutår 89.
  • Anställningar

    Landstinget i Västernorrland, Örnsköldsviks kommun.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, styrkommittén Botnia Atlantica 07-11. Ledamot, insynsrådet Inspektionen för vård och omsorg (IVO). Ledamot, Patientskadenämnden.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örnsköldsvik 02-06, 06-10, 10-15 och 18-. Ledamot, kommunstyrelsen 02-06. Ordförande, omsorgsnämnden 06-10. Styrelseledamot, Örnsköldsvik Airport AB 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot/vice ordförande, Örnsköldsviks arbetarekommun 98-08, ordförande 12-16 och styrelseledamot 16-.
  • Bostadsort

    Örnsköldsvik

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Mittuniversitetet

Motion 2020/21:2101 av Ingemar Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2101 av Ingemar Nilsson m.fl. S Mittuniversitetet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta Mittuniversitetets betydelse för tillväxt och välfärd och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är och ska även framgent vara


Utskottsberedning: UbU

Motion 2020/21:2101 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2101 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Ostkustbanan

Motion 2020/21:2099 av Ingemar Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2099 av Ingemar Nilsson m.fl. S Ostkustbanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör undersöka möjligheten till en snabbare utbyggnad av Nya Ostkustbanan, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Motivering Längs Norrlandskusten


Utskottsberedning: 2020/21:TU16

Motion 2020/21:2099 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2099 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (pdf, 83 kB)

Märkning av tillsatt socker i livsmedel

Motion 2020/21:2519 av Mats Wiking och Kristina Nilsson (båda S)

Motion till riksdagen 2020/21:2519 av Mats Wiking och Kristina Nilsson båda S Märkning av tillsatt socker i livsmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om märkning av tillsatt socker i livsmedel och tillkännager detta för regeringen. Motivering Över halva Sveriges vuxna


Utskottsberedning: 2020/21:MJU18

Motion 2020/21:2519 av Mats Wiking och Kristina Nilsson (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2519 av Mats Wiking och Kristina Nilsson (båda S) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se