Störningar på webbplatsen

Under torsdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs testsändningar via webb-tv som visas på webbplatsen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Betty Malmberg (M)

Betty Malmberg (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län, plats 10
Titel Agronom
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865525
E-post betty.malmberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2013-09-17
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-09-18 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2013-12-09 – 2014-09-29
    • Ordförande 2013-09-19 – 2013-12-08
    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-09-18
    • Ledamot 2006-11-15 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-02-14
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2016-11-01 –
    • Personlig suppleant 2013-10-04 – 2016-10-31
    • Personlig suppleant 2012-11-01 – 2013-09-17

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-10 och 13- (statsrådsersättare 101004-130917). Ledamot kulturutskottet 06, utbildningsutskottet 06- och ordförande 13. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 06-10, trafikutskottet 10-14 och EU-nämnden 14-. Personlig suppleant för styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 12-16 och ledamot 16-.
  • Föräldrar

    Försäljningschefen Bengt Schotte och sekreteraren Karin Schotte, f. Axelsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Spånga, slutår 78. Komvux, naturvetenskapliga ämnen, Stockholm, slutår 80. Agronom med livsmedelsinriktning, SLU i Uppsala, slutår 85.
  • Anställningar

    Redaktör, Agrifack 85-86. Ansvarig för miljö och infrastruktur, Östgötatrafiken 02-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Göta hovrätt 98-02. Ledamot, Svenska Unescorådet 10-. Ledamot, Specialpedagogiska myndighetens insynsråd 12-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Ödeshög 91-02. 1:e vice ordförande, kommunstyrelsen 98-02. Ordförande, kultur- och fritidsnämnden 94-95 och barn- och utbildningsnämnden 95-97. Ersättare, kommunrevisionen 03-06. 2:e vice ordförande, Trafikrådet, Landstinget i Östergötland 99-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Ödeshög 98-02 och 07-11, sekreterare 03-06. Ledamot, Moderaternas länsförbund 04-07. Ledamot, Sacos studentråd 86-87, ordförande 87-88. Ordförande, Återbetalarnas förening 89-93. Ordförande, Agronomförbundet 95-00. Ledamot, Agrifacks förbundsstyrelse 96-00. Styrelseledamot, Rädda Barnens lokalförening i Ödeshög 00-03, ordförande 03-.
  • Bostadsort

    Ödeshög

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2018/19:52 Riksrevisionens rapport om Landsbygdsprogrammet 2014–2020

Motion 2018/19:3032 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3032 av Jessica Rosencrantz m.fl. M med anledning av skr. 2018/19:52 Riksrevisionens rapport om Landsbygdsprogrammet 20142020 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om landsbygdsprogrammet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Hela


Utskottsberedning: 2018/19:MJU18

Motion 2018/19:3032 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3032 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

EU:s fiskepolitik och vetenskapliga rekommendationer

Skriftlig fråga 2018/19:289 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:289 EU:s fiskepolitik och vetenskapliga rekommendationer av Betty Malmberg M till Statsrådet Jennie Nilsson S Nyligen publicerades en brittisk rapport om EU-ländernas fiske. Av rapporten framgår att fiskekvoterna kraftigt överskrider det som är hållbart, enligt de vetenskapliga råden. Dessutom framgår att

Inlämnad: 2019-02-20 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:289 av Betty Malmberg (M) (pdf, 98 kB)

Forskningsanslag till Vetenskapsrådet

Skriftlig fråga 2018/19:288 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:288 Forskningsanslag till Vetenskapsrådet av Betty Malmberg M till Statsrådet Matilda Ernkrans S När riksdagen beslutade om den senaste forskningspropositionen Kunskap i samverkan för samhällets utmaningar och stärkt konkurrenskraft i april 2017 innebar det bland annat att forskningsfinansiären Vetenskapsrådet

Inlämnad: 2019-02-20 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2018/19:288 av Betty Malmberg (M) (pdf, 103 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.