Ulrika Liljeberg (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Dalarnas län, plats 134
Född år
1969
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Justitieutskottet

Ledamot

Finansutskottet

Suppleant

Nordiska rådets svenska delegation

Suppleant

Riksdagens råd för Riksrevisionen

Suppleant

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2022-09-26 – 2026-09-21

Justitieutskottet

Ledamot
2022-10-04 – 2026-09-21

Finansutskottet

Suppleant
2022-10-12 – 2026-09-21

Nordiska rådets svenska delegation

Suppleant
2022-10-11 – 2024-10-31

Riksdagens råd för Riksrevisionen

Suppleant
2022-10-27 –

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 22–. Ledamot justitieutskottet 22–. Suppleant finansutskottet 22–. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 22– och riksdagens råd för Riksrevisionen 22–.

Föräldrar

Bo Martinsson och Dagny Martinsson, f. Alm.

Utbildning

Naturvetenskapligt gymnasium, Hagaskolan, Borlänge, slutår 88. Jur.kand., Stockholms universitet 96 och ek.kand. 98.

Anställningar

Projektledare, Småföretagarforum 98–01. Notarie/jurist, Länsrätten, Stockholm 01–05. Jurist, Kammarrätten, Stockholm 05. Åklagare, Åklagarkammaren Falun 05–08. Kommunstyrelsens ordförande, Leksand 08–22.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Ledamot, Ett starkare skydd för den sexuella integriteten (SOU 2016:60) och Agenda 2030-delegationen (SOU 2019:13). Särskild utredare, Incitamentsutredningen för mer vindkraft –23. Styrelseledamot, Högskolan Dalarna 12 (omkr.)–19. Ledamot, insynsrådet för Upphandlingsmyndigheten 15–21. Styrelseledamot, Försäkringskassan 21–22.

Kommunala uppdrag

Kommunstyrelsens ordförande, Leksands kommun 08–22. Kommunfullmäktig, Leksand 10–22. Styrelseordförande, Leksandsbostäder AB 19–23. Styrelseledamot, Dala Energi AB 09–22. Ledamot, Beredningen för demokratiberedning SKR 15–22.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Ledamot, partistyrelsen, Centerpartiet 19–23 och 2:e vice ordförande 23–.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

  • Stillbild från Debatt om förslag: Motståndskraft och handlingskraft – en nationell strategi mot organiserad brottslighet

    Motståndskraft och handlingskraft – en nationell strategi mot organiserad brottslighet

    Betänkande 2023/24:JuU29

    Riksdagen har behandlat en skrivelse från regeringen om en nationell strategi mot organiserad brottslighet. Syftet med strategin är att tydliggöra inriktningen för arbetet mot organiserad brottslighet och minska de sårbarheter som brottsligheten utnyttjar. Regeringen anger fem mål som vägledande i

    Behandlade dokument
    7
    Förslagspunkter
    14
    Reservationer
    14 
    Anföranden och repliker
    32, 91 minuter
    Justering
    2024-04-25
    Bordläggning
    2024-04-29
    Debatt
    2024-05-02
    Beslut
    2024-05-15
  • med anledning av prop. 2023/24:100 2024 års ekonomiska vårproposition

    Motion 2023/24:2892 av Martin Ådahl m.fl. (C)

    Motion till riksdagen 2023/24:2892 av Martin Ådahl m.fl. C med anledning av prop. 2023/24:100 2024 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner förslaget till riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken avsnitt 2 och 3 i motionenSammanfattning Centerpartiet vill i vårbudgetmotionen
    Inlämnad
    2024-04-30
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:FiU20
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Försvarsminister Pål Jonson M Utrikesminister Tobias Billström M EU-minister Jessika Roswall M Kulturminister Parisa Liljestrand M Försvarsminister Pål Jonson M besvarar såväl allmänpolitiska frågor
  • Stillbild från Debatt om förslag: Stärkt skydd för vissa polisanställda

    Stärkt skydd för vissa polisanställda

    Betänkande 2023/24:JuU28

    Poliser som arbetar mot den organiserade brottsligheten ska i vissa situationer kunna använda en annan uppgift än sitt eget namn när de undertecknar beslut och dokumenterar åtgärder. Det kan handla om beslut och dokumentationer kring ingripanden, visitationer och beslag av vapen, narkotika och pengar.

    Behandlade dokument
    3
    Förslagspunkter
    2
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    11, 61 minuter
    Justering
    2024-04-23
    Bordläggning
    2024-04-23
    Debatt
    2024-04-24
    Beslut
    2024-04-24
  • Stillbild från Debatt om förslag: Straffrättsliga frågor

    Straffrättsliga frågor

    Betänkande 2023/24:JuU20

    Riksdagen sa nej till cirka 140 förslag i motioner om straffrättsliga frågor som inkommit under den allmänna motionstiden 2023.

    Motionerna handlar bland annat om brott mot frihet och frid, sexualbrott och stärkt skydd för tjänstedjur.

    Riksdagen hänvisar bland annat till pågående arbete inom området.

    Behandlade dokument
    75
    Förslagspunkter
    22
    Reservationer
    13 
    Anföranden och repliker
    14, 65 minuter
    Justering
    2024-04-16
    Bordläggning
    2024-04-19
    Debatt
    2024-04-22
    Beslut
    2024-04-24
  • Stillbild från Debatt om förslag: Unga lagöverträdare

    Unga lagöverträdare

    Betänkande 2023/24:JuU19

    Justitieutskottet föreslår att riksdagen säger nej till cirka 30 förslag i motioner om unga lagöverträdare som inkommit under den allmänna motionstiden 2023.

    Motionerna handlar bland annat om häktning av barn, rekryteringen av barn och unga till kriminella gäng, lättade sekretessregler och frihetsberövande påföljder för unga.

    Utskottet hänvisar till pågående utredningsarbete och aviserade reformer inom området.

    Behandlade dokument
    14
    Förslagspunkter
    13
    Reservationer
    11 
    Anföranden och repliker
    14, 58 minuter
    Justering
    2024-04-16
    Bordläggning
    2024-04-19
    Debatt
    2024-04-22
    Beslut
    2024-04-24
  • Stillbild från Debatt om förslag: Kriminalvårdsfrågor

    Kriminalvårdsfrågor

    Betänkande 2023/24:JuU17

    Riksdagen sa nej till cirka 50 förslag i motioner om kriminalvårdsfrågor som inkommit under den allmänna motionstiden 2023.

    Motionerna handlar bland annat om säkerhet inom Kriminalvården, villkorlig frigivning och avhopparverksamhet. Avhopparverksamhet innebär att stötta personer som har valt att lämna organiserad brottslighet.

    Riksdagen hänvisar bland annat till pågående utredningsarbete inom området.

    Behandlade dokument
    15
    Förslagspunkter
    23
    Reservationer
    18 
    Anföranden och repliker
    7, 59 minuter
    Justering
    2024-04-16
    Bordläggning
    2024-04-19
    Debatt
    2024-04-22
    Beslut
    2024-04-24
  • Stillbild från Debatt om förslag: Polisfrågor

    Polisfrågor

    Betänkande 2023/24:JuU16

    Riksdagen sa nej till cirka 210 förslag om polisfrågor. Motionerna har inkommit under den allmänna motionstiden 2023 och handlar bland annat om prioriteringar av olika brott, polisens arbete med utsatta områden och gängkriminalitet.

    Att riksdagen avslog motionerna beror bland annat på pågående arbete och att riksdagen redan tagit ställning i vissa frågor.

    Behandlade dokument
    104
    Förslagspunkter
    30
    Reservationer
    22 
    Anföranden och repliker
    15, 59 minuter
    Justering
    2024-04-04
    Bordläggning
    2024-04-17
    Debatt
    2024-04-18
    Beslut
    2024-04-18
  • med anledning av prop. 2023/24:117 Preventiva tvångsmedel för att förebygga och förhindra allvarliga brott

    Motion 2023/24:2879 av Ulrika Liljeberg m.fl. (C)

    Motion till riksdagen 2023/24:2879 av Ulrika Liljeberg m.fl. C med anledning av prop. 2023/24:117 Preventiva tvångsmedel för att förebygga och förhindra allvarliga brott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning för att göra en samlad översyn och
    Inlämnad
    2024-04-18
    Förslag
    5
    Utskottsberedning
    2023/24:JuU24
  • Stillbild från Debatt om förslag: Våldsbrott och brottsoffer

    Våldsbrott och brottsoffer

    Betänkande 2023/24:JuU18

    Riksdagen sa nej till drygt 100 förslag i motioner om våldsbrott och brottsoffer som kommit in under den allmänna motionstiden 2023.

    Förslagen handlar bland annat om våld i nära relationer, hedersrelaterat våld och förtryck, kontaktförbud, stärkt skydd till brottsoffer och unga brottsoffer.

    Riksdagen hänvisar till pågående utredningsarbete och aviserade reformer inom området.

    Behandlade dokument
    42
    Förslagspunkter
    32
    Reservationer
    22 
    Anföranden och repliker
    8, 66 minuter
    Justering
    2024-04-11
    Bordläggning
    2024-04-16
    Debatt
    2024-04-17
    Beslut
    2024-04-18
  • Stillbild från Debatt om förslag: Säkerhetszoner

    Säkerhetszoner

    Betänkande 2023/24:JuU13

    Riksdagen sa ja till ändringar i polislagen. Ändringarna innebär att polisen får utvidgade befogenheter att kroppsvisitera personer och genomsöka transportmedel för att söka efter vapen och andra farliga föremål inom ett visst område.

    Enligt förslaget ska Polismyndigheten kunna införa säkerhetszonerna och syftet är att skjutningar och sprängningar vid konflikter inom den kriminella miljön ska kunna motverkas mer effektivt.

    Behandlade dokument
    5
    Förslagspunkter
    6
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    61, 179 minuter
    Justering
    2024-04-09
    Bordläggning
    2024-04-09
    Debatt
    2024-04-10
    Beslut
    2024-04-10
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall M Sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson KD Arbetsmarknads- och integrationsminister Johan Pehrson L Äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje
  • med anledning av prop. 2023/24:84 Säkerhetszoner

    Motion 2023/24:2833 av Ulrika Liljeberg m.fl. (C)

    Motion till riksdagen 2023/24:2833 av Ulrika Liljeberg m.fl. C med anledning av prop. 2023/24:84 Säkerhetszoner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag. Motivering Förslaget handlar om ändringar i polislagen som innebär att visitationszoner s.k. säkerhetszoner kan inrättas inom ett visst område
    Inlämnad
    2024-03-20
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:JuU13
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Stillbild från Debatt om förslag: Subsidiaritetsprövning av kommissionens förslag till förordning om stärkt polissamarbete i fråga om människosmuggling och att stärka Europols stöd för att förebygga och motverka sådan brottslighet

    Subsidiaritetsprövning av kommissionens förslag till förordning om stärkt polissamarbete i fråga om människosmuggling och att stärka Europols stöd för att förebygga och motverka sådan brottslighet

    Utlåtande 2023/24:JuU30

    EU-kommissionen har föreslagit en ny förordning om förstärkning av polissamarbetet för att förebygga, upptäcka och utreda migrantsmuggling och människohandel och om förstärkning av Europols stöd till förebyggande och bekämpande av sådana brott samt om ändring av förordning (EU) 2016/794.

    Riksdagen

    Förslagspunkter
    1
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    3, 18 minuter
    Justering
    2024-02-29
    Bordläggning
    2024-03-05
    Debatt
    2024-03-06
    Beslut
    2024-03-06
  • Stillbild från Debatt om förslag: Kommunala frågor

    Kommunala frågor

    Betänkande 2023/24:FiU26

    Riksdagen sa nej till cirka 40 förslag om kommunala frågor. Motionerna handlar om bland annat det ekonomiska utjämningssystemet, välfärdens långsiktiga finansiering, vinster inom välfärdens verksamheter, riktade statsbidrag, kommunala tillsynsavgifter, lagen om valfrihet, villkor för aktörer inom

    Behandlade dokument
    30
    Förslagspunkter
    10
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    26, 87 minuter
    Justering
    2024-02-15
    Bordläggning
    2024-02-27
    Debatt
    2024-02-28
    Beslut
    2024-02-28
  • med anledning av skr. 2023/24:67 Motståndskraft och handlingskraft – en nationell strategi mot organiserad brottslighet

    Motion 2023/24:2821 av Ulrika Liljeberg m.fl. (C)

    Motion till riksdagen 2023/24:2821 av Ulrika Liljeberg m.fl. C med anledning av skr. 2023/24:67 Motståndskraft och handlingskraft en nationell strategi mot organiserad brottslighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att människohandel för sexuella ändamål måste inkluderas
    Inlämnad
    2024-02-16
    Förslag
    3
    Utskottsberedning
    2023/24:JuU29
    Riksdagsbeslut
    (3 yrkanden): 3 avslag
  • Stillbild från Debatt om förslag: Tillfälliga förbud att transportera personer utan giltiga identitetshandlingar till Sverige

    Tillfälliga förbud att transportera personer utan giltiga identitetshandlingar till Sverige

    Betänkande 2023/24:JuU11

    Regeringen ska kunna införa regler om tillfälliga förbud att transportera personer utan giltiga id-handlingar till Sverige från andra stater. Regeringen ska också kunna införa sanktionsavgifter för de transportföretag som bryter mot förbudet. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

    Ett

    Behandlade dokument
    4
    Förslagspunkter
    1
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    37, 108 minuter
    Justering
    2024-02-08
    Bordläggning
    2024-02-14
    Debatt
    2024-02-15
    Beslut
    2024-02-15
  • Stillbild från Debatt om förslag: Vissa ändringar i regelverket om säkerhetsärenden enligt utlänningslagen

    Vissa ändringar i regelverket om säkerhetsärenden enligt utlänningslagen

    Betänkande 2023/24:SfU8

    Främlingspass – som i vissa fall kan utfärdas till den som inte har något pass och inte heller har någon möjlighet att få ett – ska kunna återkallas av säkerhetsskäl. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

    Vidare ska uppehållstillstånd kunna återkallas om det kan antas att personen kommer att bedriva statsstyrt företagsspioneri eller verksamhet med koppling till terrorism. Syftet är att förhindra hot mot Sveriges säkerhet.

    Lagändringarna börjar gälla den 1 mars 2024.

    Behandlade dokument
    4
    Förslagspunkter
    3
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    40, 111 minuter
    Justering
    2024-01-25
    Bordläggning
    2024-01-30
    Debatt
    2024-01-31
    Beslut
    2024-01-31
  • med anledning av prop. 2023/24:62 Tillfälliga förbud att transportera personer utan giltiga identitetshandlingar till Sverige

    Motion 2023/24:2813 av Ulrika Liljeberg m.fl. (C)

    Motion till riksdagen 2023/24:2813 av Ulrika Liljeberg m.fl. C med anledning av prop. 2023/24:62 Tillfälliga förbud att transportera personer utan giltiga identitetshandlingar till Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition. Motivering Centerpartiet står upp för en reglerad invandring
    Inlämnad
    2024-01-19
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:JuU11
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • med anledning av prop. 2023/24:57 Preventiva vistelseförbud

    Motion 2023/24:2795 av Ulrika Liljeberg m.fl. (C)

    Motion till riksdagen 2023/24:2795 av Ulrika Liljeberg m.fl. C med anledning av prop. 2023/24:57 Preventiva vistelseförbud Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen skyndsamt måste återkomma med lösningar på de påtalade oklarheter kring 3 och 5 lagen om preventiva
    Inlämnad
    2024-01-16
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:JuU12
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag

Filter