Amineh Kakabaveh

Amineh Kakabaveh

Tjänstgörande riksdagsledamot

Constituency Stockholm County, seat 54
Born 1970
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865546
Email amineh.kakabaveh[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2008-06-18 – 2022-09-26
    • Member of Parliament

    • Alternate member 2008-02-16 – 2008-06-17
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2008-02-19 – 2008-06-17
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2008-02-19 – 2008-06-17
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2008-09-25 – 2010-10-04
    • Committee on Education

    • Deputy member 2008-09-25 – 2010-10-04
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-10-02

Said & done

Dokument:

Fängslade journalister och mänskliga rättigheter i förhandlingarna om Natomedlemskap 

Skriftlig fråga 2021/22:1758 av Amineh Kakabaveh (-)

Fråga 2021/22:1758 Fängslade journalister och mänskliga rättigheter i förhandlingarna om Natomedlemskap  av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S I skuggan av all publicitet som tillkommit kring Sveriges och Finlands eventuella Natomedlemskap tycks starka förträngningsmekanismer ha trätt i kraft i svenska politiska

Inlämnad: 2022-06-20 Svarsdatum: 2022-06-29 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1758 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 92 kB)

Demokratiska fri- och rättigheter i Natoförhandlingarna med Turkiet

Skriftlig fråga 2021/22:1757 av Amineh Kakabaveh (-)

Fråga 2021/22:1757 Demokratiska fri- och rättigheter i Natoförhandlingarna med Turkiet av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S I skuggan av all publicitet som tillkommit kring Sveriges och Finlands eventuella Natomedlemskap tycks starka förträngningsmekanismer ha trätt i kraft i svenska politiska kretsar

Inlämnad: 2022-06-20 Svarsdatum: 2022-06-29 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1757 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 93 kB)

Utlämningen av Julian Assange

Skriftlig fråga 2021/22:1756 av Amineh Kakabaveh (-)

Fråga 2021/22:1756 Utlämningen av Julian Assange av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S Det har nyligen meddelats att australiske journalisten Julian Assange av Storbritannien ska utlämnas till USA, för att där ställas inför rätta för något som där kallas spioneriVad Julian Assange gjort är att han har haft

Inlämnad: 2022-06-20 Svarsdatum: 2022-06-29 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1756 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 87 kB)

Fredsavtalet i Colombia

Skriftlig fråga 2021/22:1746 av Amineh Kakabaveh (-)

Fråga 2021/22:1746 Fredsavtalet i Colombia av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S I förra veckan hade jag besök av fredsaktivister från Colombia. Luz Marina Becerra är en av de kvinnorättsförsvarare som arbetar för afrocolombianernas rättigheter. Hon berättade om hur hon utsatts för flera mordförsök och

Inlämnad: 2022-06-16 Svarsdatum: 2022-06-29 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1746 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 91 kB)

Fängslade arbetaraktivister i Iran

Skriftlig fråga 2021/22:1722 av Amineh Kakabaveh (-)

Fråga 2021/22:1722 Fängslade arbetaraktivister i Iran av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S Ett framträdande drag i den islamiska statens samhällsutvecklingen den svåra ekonomiska krisen som drabbat landets miljontals fattiga. Regimens styrelsesystem har orsakat den skyhöga inflationen. I ett sådant läge

Inlämnad: 2022-06-15 Svarsdatum: 2022-06-22 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1722 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 93 kB)

Folkmord, förföljelse och brott mot mänskliga och demokratiska rättigheter i Myanmar

Skriftlig fråga 2021/22:1697 av Amineh Kakabaveh (-)

Fråga 2021/22:1697 Folkmord, förföljelse och brott mot mänskliga och demokratiska rättigheter i Myanmar av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S Myanmar Burma har länge varit plågat av en rad inre religiösa, etniska och politiska konflikter. Motsättningar och konflikter fanns redan före 1948, då landet frigjorde

Inlämnad: 2022-06-09 Svarsdatum: 2022-06-15 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1697 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 93 kB)

Finansiering av extremism och diktaturregimers inflytande

Interpellation 2021/22:503 av Amineh Kakabaveh (-)

Interpellation 2021/22:503 Finansiering av extremism och diktaturregimers inflytande av Amineh Kakabaveh till Kulturminister Jeanette Gustafsdotter S Under de senaste 14 åren har jag i många motioner och interpellationer lagt fram förslag på hur vi ska bekämpa den framväxande religiösa extremismen, segregationen och hedersnormerna.

Inlämnad: 2022-05-18 Svarsdatum: 2022-06-10 Besvarare: Kulturminister Jeanette Gustafsdotter (S)

Interpellation 2021/22:503 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 125 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Finansiering av extremism och diktaturregimers inflytande

Finansiering av extremism och diktaturregimers inflytande 

Interpellation 2021/22:486 av Amineh Kakabaveh (-)

Interpellation 2021/22:486 Finansiering av extremism och diktaturregimers inflytande  av Amineh Kakabaveh till Statsrådet Anders Ygeman S Under de senaste 14 åren har jag i många motioner och interpellationer lagt fram förslag på hur vi ska bekämpa den framväxande religiösa extremismen, segregationen och hedersnormerna.

Inlämnad: 2022-05-10 Besvarare: Kulturminister Jeanette Gustafsdotter (S)

Interpellation 2021/22:486 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 124 kB)

Utvisningar av kurder

Interpellation 2021/22:477 av Amineh Kakabaveh (-)

Interpellation 2021/22:477 Utvisningar av kurder av Amineh Kakabaveh till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Regeringen och det socialdemokratiska partiet har ett gott samarbete med de kurdiska befrielseorganisationerna YPJ, YPG och deras politiska parti PYD, vars medlemmar och sympatisörer i dag är terrorstämplade

Inlämnad: 2022-05-02 Svarsdatum: 2022-06-29 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2021/22:477 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 111 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utvisningar av kurder

Förbud mot synliga religiösa symboler

Interpellation 2021/22:462 av Amineh Kakabaveh (-)

Interpellation 2021/22:462 Förbud mot synliga religiösa symboler av Amineh Kakabaveh till Statsrådet Lina Axelsson Kihlblom S Sverige är ett av de första länderna som gjort FN:s barnkonvention till lag. Konventionens barnperspektiv ska därmed alltid stå i centrum, vilket innebär att alla barn, oavsett ursprung, har rätt

Inlämnad: 2022-04-22 Besvarare: Statsrådet Lina Axelsson Kihlblom (S)

Interpellation 2021/22:462 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 103 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förbud mot synliga religiösa symboler