Nooshi Dadgostar (V)

Nooshi Dadgostar (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 207
Titel Ombudsman
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865991
E-post nooshi.dadgostar[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Arkitekten Parviz Dadgostar och sjuksköterskan Mitra Sivand.
  • Utbildning

    Schillerska, Göteborg 05. Stockholms universitet, Stockholm 09-15.
  • Anställningar

    Vårdbiträde, Göteborgs kommun 04-06. Förbundskassör, Ung Vänster, Stockholm 06-09.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i Rättshjälpsnämnden -16. Ledamot i Gentekniknämnden -16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Botkyrka, 14- och ersättare 10-13. Ersättare, utbildningsnämnden 09-13. Ersättare, samhällsbyggnadsnämnden 15-. Ledamot, AB Alfågeln, Botkyrka 09-13. Ledamot, AB Botkyrkabyggen 09-13. Vice ordförande, dialogforum Tumba-Storvreten 09-13.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundskassör, Ung Vänster 06-09. Vice ordförande, Ung Vänster. Ersättare, partistyrelsen Vänsterpartiet 14-16 och ledamot 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2018/19:13 Riksrevisionens rapport om uppföljning av deltagare i förberedande och orienterande utbildning inom etableringsuppdraget

Motion 2018/19:2998 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:2998 av Ali Esbati m.fl. V med anledning av skr. 2018/19:13 Riksrevisionens rapport om uppföljning av deltagare i förberedande och orienterande utbildning inom etableringsuppdraget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta


Utskottsberedning: 2018/19:AU5

Motion 2018/19:2998 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2998 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 87 kB)

En hållbar sjukförsäkring

Motion 2018/19:1886 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:1886 av Nooshi Dadgostar m.fl. V En hållbar sjukförsäkring 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Starka trygghetssystem måste vara generella 4Översyn av sjukförsäkringen 4.1En trygg och individanpassad sjukförsäkring 4.2Kvantitativa mål för sjukfrånvaron 4.3Rätten till


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:1886 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 81 kB) Motion 2018/19:1886 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 111 kB)

Rättighetsbaserat flyktingmottagande byggt på välfärd

Motion 2018/19:756 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:756 av Christina Höj Larsen m.fl. V Rättighetsbaserat flyktingmottagande byggt på välfärd 1  Innehåll 1 Innehåll 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Inledning 4 Hösten 2015 5 Ett mottagande baserat på rättigheter och välfärd 5.1 Bekämpa rasismen 6 Mottagandeutredningen 7 Feministisk


Utskottsberedning: AU FiU SfU SkU UbU 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:756 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 113 kB) Motion 2018/19:756 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 204 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.