Lennart Gustavsson (V)

Lennart Gustavsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel lärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-05-09 – 1996-06-12
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1996-05-21 – 1996-06-12
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-03-09 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2004-12-15
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

tidigare betyg

Skriftlig fråga 2004/05:1613 av Gustavsson, Lennart (v)

den 13 maj Fråga 2004/05:1613 av Lennart Gustavsson v till statsrådet Ibrahim Baylan om tidigare betyg Sveriges Radios Ekoredaktion rapporterade den 11 maj att Skolverket i ett handlingsprogram för hur fler elever ska nå målen i grundskolan kommer att föreslå att betyg ska sättas redan i årskurs 7 och att det i tidigare

Inlämnad: 2005-05-13 Besvarare: Ibrahim Baylan (S)

skolsponsring och Myndigheten för skolutveckling

Skriftlig fråga 2004/05:1528 av Gustavsson, Lennart (v)

den 28 april Fråga 2004/05:1528 av Lennart Gustavsson v till statsrådet Ibrahim Baylan om skolsponsring och Myndigheten för skolutveckling På världsbokdagen den 23 april fick alla elever i årskurs fyra boken Det gula mysteriet från Posten, Stamp Collection AG, Myndigheten för skolutveckling och Svenska Förläggareföreningen.

Inlämnad: 2005-04-28 Besvarare: Ibrahim Baylan (S)

med anledning av skr. 2004/05:54 Redovisning av verksamheten i Internationella valutafonden, Världsbanken och de regionala utvecklingsbankerna under 2003/04

Motion 2004/05:Fi4 av Lars Ohly m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2004/05:Fi4 av Lars Ohly m.fl. v med anledning av skr. 2004/05:54 Redovisning av verksamheten i Internationella valutafonden, Världsbanken och de regionala utvecklingsbankerna under 2003/04 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Inledning 3 4 Insyn


Utskottsberedning: 2004/05:UU8
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.