Stefan Olsson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Uppsala län, plats 322
Född år
1968
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Utrikesutskottet

Ledamot

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

Suppleant

EU-nämnden

Suppleant

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2022-09-26 – 2026-09-21

Utrikesutskottet

Ledamot
2022-10-04 – 2026-09-21

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

Suppleant
2024-05-23 – 2024-06-18
Suppleant
2022-10-20 – 2022-12-21

EU-nämnden

Suppleant
2022-10-12 –

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Föräldrar

Direktör Gösta Olsson och lab.ing. Ludmila Schuisky-Olsson.

Utbildning

Fil.kand. 92, fil.mag. 94 och fil.dr i statskunskap, Uppsala universitet 00.

Anställningar

Doktorand 94–00. Forskare, Institutet för framtidsstudier 00–02 och Uppsala universitet 00–06. Säkerhetspolitisk analytiker, Totalförsvarets forskningsinstitut 06–12. Chef, Tankesmedjan Frivärld 12–15. Frilansskribent 15–.

Kommunala uppdrag

Ersättare, landstingsfullmäktige, Uppsala 06–14 och regionfullmäktige 22–. Landstings-/regionfullmäktig 14–22. Landstings-/regionråd 16–22 och regionstyrelsens ordförande 18–20.

Litteratur

Den svenska högerns anpassning till demokratin (00, avhandling); Att genomskåda världen (02); Handbok i konservatism (11); Vilseledning – Kriget i Ukraina i svenska medier (16).

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 22–. Ledamot utrikesutskottet 22–. Suppleant EU-nämnden 22– och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 22.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

Filter