Dokument & lagar (4 095 träffar)

LSS

Skriftlig fråga 2019/20:30 av Lars Beckman (M)

Fråga 2019/20:30 LSS av Lars Beckman M till Socialminister Lena Hallengren S Varje år sedan 2014 har det timbelopp som staten betalar ut för personlig assistans urholkats på grund av en uppräkning som inte ens motsvarar de kollektivavtalade löneökningarna. Regeringens förslag till budget för 2020 är inget undantag, schablonersättningen

Inlämnad: 2019-09-19 Svarsdatum: 2019-10-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:30 av Lars Beckman (M) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2019/20:8 av Margareta Cederfelt (M)

Interpellation 2019/20:8 Situationen beträffande politisk frihet och mänskliga rättigheter i Ryssland av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Situationen beträffande politisk frihet och mänskliga rättigheter i Ryssland blir alltmer akut. De tusentals människor som under sommaren utövat sin rätt till

Inlämnad: 2019-09-18 Svarsdatum: 2019-10-01 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:8 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 96 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:29 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:29 Kvinnors trygghet i OSSE:s medlemsländer av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa OSSE har under 2018 genomfört en undersökning i sju av OSSE:s medlemsstater: Albanien, Bosnien och Hercegovina, Montenegro, Nordmakedonien, Serbien, Moldavien

Inlämnad: 2019-09-18 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:29 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:28 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:28 Mediefrihet i Georgien av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Det finns åtskilliga exempel på övergrepp mot mediefriheten i vårt närområde. Inom Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa OSSE finns en särskild representant för mediefrihet, och denne har under senare tid rapporterat

Inlämnad: 2019-09-18 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:28 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2019/20:7 av Bengt Eliasson (L)

Interpellation 2019/20:7 Försäkringskassans arbete med assistansersättningen av Bengt Eliasson L till Socialminister Lena Hallengren S Riksmötet har precis öppnats, och ett nytt arbetsår har precis börjat. Mycket av det högtidliga öppnandet känns igen. Statsminister Stefan Löfven upprepade i regeringsförklaringen att

Inlämnad: 2019-09-17 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2019/20:7 av Bengt Eliasson (L) (pdf, 91 kB)

Interpellation 2019/20:4 av Amineh Kakabaveh (-)

Interpellation 2019/20:4 Fängslade strejkande arbetare i Iran av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S Den 7 september 2019 dömdes följande personer till hårda fängelsestraff och barbariska spöstraff i Iran: Esmail Bakhshi, vald representant för sockerrörsarbetarna vid Haft Tapeh, har dömts till 14 års fängelse

Inlämnad: 2019-09-13 Svarsdatum: 2019-10-01 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:4 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 100 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:14 av Lars Beckman (M)

Fråga 2019/20:14 Bilbränder av Lars Beckman M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Runt om i Sverige fortsätter det att brinna bilar. Bara i Gävle har det varit ett antal bilbränder under den senaste tiden. Bortsett från obehaget att få sin bil uppbränd med alla de olägenheter som det innebär så har

Inlämnad: 2019-09-13 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:14 av Lars Beckman (M) (pdf, 74 kB)

Interpellation 2019/20:3 av Henrik Vinge (SD)

Interpellation 2019/20:3 Stöd till IS-terrorister av Henrik Vinge SD till Socialminister Lena Hallengren S Jag skulle vilja ställa några uppföljningsfrågor efter min interpellationsdebatt med anledning av interpellation 2018/19:214 Kommunala åtgärder för återvändande IS-terrorister Under interpellationsdebatten fick

Inlämnad: 2019-09-12 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2019/20:3 av Henrik Vinge (SD) (pdf, 114 kB)

Interpellation 2019/20:2 av Amineh Kakabaveh (-)

Interpellation 2019/20:2 Könsdiskriminering i Iran av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S Att kvinnors demokratiska rättigheter är beskurna i Iran, det vet vi. Att kvinnors rörelsefrihet är beskuren, det vet vi likaså. Detta är väl känt på ett allmänt plan när det Iran. På ett allmänt plan vet vi också att

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-10-01 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:2 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:7 av Ann-Sofie Alm (M)

Fråga 2019/20:7 Värnande av mänskliga rättigheter för Kinas medborgare av Ann-Sofie Alm M till Utrikesminister Ann Linde S Sverige har en stolt tradition av att vilja arbeta för att upprätthålla mänskliga rättigheter i Sverige och i världen. Så ska det fortsatt vara. Den 20 juli i år var det 20 år sedan förföljelsen och

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:7 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:6 av Ida Drougge (M)

Fråga 2019/20:6 Tjänstemannaansvar av Ida Drougge M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 18 april 2018 uppmanade en enig riksdag regeringen att utreda och lämna förslag på ett utökat straffrättsligt ansvar för tjänstefel betänkande 2017/18:KU37Riksdagen anser att ett utvidgat och tydligare straffansvar

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:6 av Ida Drougge (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:2 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:2 Stöd till Hongkongs demokratirörelse av Ludvig Aspling SD till Utrikesminister Ann Linde S Under sommaren har omfattande protester skakat Hongkong. Protesterna startade som en reaktion mot Fugitive Offenders and Mutual Legal Assistance in Criminal Matters Legislation Amendment Bill 2019 men har förvandlats

Inlämnad: 2019-09-10 Svarsdatum: 2019-09-18 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:2 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:959 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2018/19:959 Suicidprevention av Fredrik Lindahl SD till Socialminister Lena Hallengren S Socialstyrelsens senaste statistik Statistik om dödsorsaker 2018 artikelnummer 2019-9-6298 visar att antalet självmord i Sverige fortsätter att öka. En trend som tyvärr har fortsatt sedan 2016. Trots att den dåvarande regeringen

Inlämnad: 2019-09-09 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:959 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 99 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:957 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:957 Turkiets hot mot Rojava av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Turkiet har under lång tid utgjort säkerhetshot mot kurder i både Turkiet och dess grannländer. De kurdiska styrkorna var huvudorsaken till att IS kunde besegras i Syrien, samtidigt som Turkiet många gånger fungerat

Inlämnad: 2019-09-05 Svarsdatum: 2019-09-18 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:957 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:952 av Barbro Westerholm (L)

Fråga 2018/19:952 Specialister i äldrepsykiatris rätt att tillämpa LPT av Barbro Westerholm L till Socialminister Lena Hallengren S Specialistläkare på psykiatriska kliniker kan på delegation av chefsöverläkare fatta beslut om psykiatrisk tvångsvård enligt lagen 1991:1128 om psykiatrisk tvångsvård LPTSom psykiatriska

Inlämnad: 2019-09-04 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:952 av Barbro Westerholm (L) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:943 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:943 Möjligheten att sätta upp bevakningskameror av Boriana Åberg M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S När den nya lagstiftningen om kamerabevakning trädde i kraft i augusti 2018 tog Datainspektionen över tillståndshanteringen från länsstyrelserna. Tyvärr har myndigheten stora svårigheter

Inlämnad: 2019-09-02 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:943 av Boriana Åberg (M) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2018/19:310 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag av Tony Haddou V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Enligt januariavtalet föreslås att kravet på aktiekapital sänks från 50 000 till 25 000 kronor den 1 januari 2020. Frågan har snabbutretts med en svepande konsekvensanalys, och

Inlämnad: 2019-08-29 Svarsdatum: 2019-09-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag

Interpellation 2018/19:308 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2018/19:308 Lagstiftningen kring könsdysfori av Mikael Oscarsson KD till Socialminister Lena Hallengren S Regeringen har i en lagrådsremiss föreslagit att barn så små som 12 år ska kunna ändra juridiskt kön och att barn så unga som 15 år ska kunna genomgå kirurgiska ingrepp i könsorganen. Enligt regeringen

Inlämnad: 2019-08-28 Svarsdatum: 2019-09-20 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:308 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 132 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lagstiftningen kring könsdysfori

Skriftlig fråga 2018/19:922 av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Fråga 2018/19:922 Privatkopieringsersättningen av Mattias Bäckström Johansson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den tekniska utvecklingen har lett till att den legala privatkopieringen minskat i betydelse. Tiden när video- och kassettbandspelare i stor utsträckning användes för att kopiera film

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:922 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S)

Fråga 2018/19:921 Konflikten i Kashmir av Serkan Köse S till Utrikesminister Margot Wallström S Den 6 augusti beslutade den indiska regeringen att avskaffa artikel 370 i den indiska konstitutionen, som gav befolkningen i den indiskkontrollerade delen av Kashmir vissa begränsade rättigheter och en liten grad av autonomi.

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S) (pdf, 88 kB)