Rolf Kenneryd (C)

Rolf Kenneryd (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Hallands län
Titel skogsinspektor
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-16

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1985-09-30 – 1991-09-30
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1988-10-03 – 1991-09-29
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1985-09-30 – 1991-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2003-03-12 – 2006-10-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2001/02:185 Uppehållstillstånd med tillfälligt skydd vid massflykt

Motion 2001/02:Sf41 av Birgitta Carlsson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2001/02:Sf41 av Birgitta Carlsson m.fl. c med anledning av prop. 2001/02:185 Uppehållstillstånd med tillfälligt skydd vid massflykt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen lägger fram förslag som innebär att människor som erhållit uppehållstillstånd med tillfälligt skydd vid


Utskottsberedning: 2002/03:SfU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Krisplan mot ohälsa (väckt enligt 3 kap. 15 § RO med anledning av händelse av större vikt)

Motion 2001/02:Sf35 av Agne Hansson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2001/02:Sf35 av Agne Hansson m.fl. c Krisplan mot ohälsa väckt enligt 3 kap. 15 RO med anledning av händelse av större vikt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om permanent finansiell samordning av hälso- och sjukvården, socialtjänsten och socialförsäkringen för att underlätta samarbetet


Utskottsberedning: 2001/02:SfU18
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 1 avslag, ,

med anledning av skr. 2001/02:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn

Motion 2001/02:Fi47 av Rolf Kenneryd m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2001/02:Fi47 av Rolf Kenneryd m.fl. c med anledning av skr. 2001/02:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att förstärka den kommunala skattebasen. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2001/02:FiU19
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.