Kerstin Engle (S)

Kerstin Engle (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel Försäkringskonsult
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-02-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2007-01-23 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Deputerad 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Suppleant 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Vice ordförande 2011-03-16 – 2014-09-29
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Europa-Medelhavsområdet

    • Vice ordförande 2010-11-17 – 2011-03-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Hög tid för nationell biblioteksstrategi

Interpellation 2013/14:460 av Kerstin Engle (S)

Interpellation 2013/14:460 Hög tid för nationell biblioteksstrategi av Kerstin Engle S till Utbildningsminister Jan Björklund FP Flera internationella undersökningar visar att svensk skola tappar mark när det gäller läsning och läsförståelse. Nu senast pekar de så kallade PISA-mätningarna på att svenska elever inte får

Inlämnad: 2014-05-05 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Interpellation 2013/14:460 av Kerstin Engle (S) (pdf, 104 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hög tid för nationell biblioteksstrategi

med anledning av prop. 2013/14:191 Med fokus på unga – en politik för goda levnadsvillkor, makt och inflytande

Motion 2013/14:Kr16 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Kr16 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S) med anledning av prop. 2013/14:191 Med fokus på unga – en politik för goda levnadsvillkor, makt och inflytande Sammanfattning Sammanfattning Drygt 1,55 miljoner personer, ca 16 procent av Sveriges befolkning, är ungdomar mellan 13


Utskottsberedning: 2013/14:KrU9
Riksdagsbeslut (17 yrkanden): 17 avslag

Motion 2013/14:Kr16 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S) (doc, 106 kB)

med anledning av prop. 2013/14:134 Lättare att läsa

Motion 2013/14:Kr14 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Kr14 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S) med anledning av prop. 2013/14:134 Lättare att läsa Sammanfattning Sammanfattning I propositionen föreslår regeringen att statens stöd till Stiftelsen för lättläst nyhetsinformation och litteratur (Centrum för lättläst) ska avvecklas


Utskottsberedning: 2013/14:KrU11
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 3 avslag, 1 bifall,

Motion 2013/14:Kr14 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.