Kristina Yngwe (Cen)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Skåne County South, Bench 294
Title Agronom.
Born 1983
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email kristina.yngwe[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy Chair

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy Chair 2015-06-02 – 2018-09-24
    • Member 2015-05-28 – 2015-06-02
    • Deputy member 2014-10-07 – 2015-05-28
    • Committee on Education

    • Deputy member 2014-10-07 – 2015-09-18
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2014-10-07 – 2015-10-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 15 och vice ordförande 15-. Suppleant utbildningsutskottet 14-15 och miljö- och jordbruksutskottet 14-15. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-15.
  • Föräldrar

    Lantmästaren Eskil Yngwe och Karin Yngwe, f. Andersson.
  • Utbildning

    Naturvetenskapliga programmet, Sydskånska gymnasiet, Ystad, slutår 02. Agronomexamen, Sveriges lantbruksuniversitet 10.
  • Anställningar

    Rådgivare, HIR Malmöhus 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Parlamentariska landsbygdskommittén (pågående). Ledamot, Gentekniknämnden 14-. 2:e ersättare, Europaparlamentet 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Ystad 14-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, LRF Ungdomens riksstyrelse 09-11. Ordförande, LRF Ungdomens riksstyrelse 11-14. Ledamot, Centerkvinnornas förbundsstyrelse 14-16. Ledamot, verkställande utskottet, Centerpartiet 15-.

Said and done

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:492 av Kristina Yngwe (C) 8 june 2018 Hot och trakasserier mot djuruppfödare
Interpellationsdebatt 2017/18:488 av Magnus Oscarsson (KD) 8 june 2018 Hot och trakasserier mot djurägare och jägare
Debatt om förslag 2017/18:MJU15 25 april 2018 Avfall och kretslopp
Debatt om förslag 2017/18:MJU19 11 april 2018 Övergripande miljöfrågor

med anledning av skr. 2017/18:238 En klimatstrategi för Sverige

Motion 2017/18:4153 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4153 av Kristina Yngwe m.fl. C, M, L, KD med anledning av skr. 2017/18:238 En klimatstrategi för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att klimatpolitiken ska sträva efter att uppnå minskade utsläpp med bibehållen god ekonomisk tillväxt


Utskottsberedning: 2017/18:MJU22
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 2 avslag, 2 bifall,

Motion 2017/18:4153 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4153 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2017/18:229 Miljöinformation om drivmedel

Motion 2017/18:4152 av Kristina Yngwe m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:4152 av Kristina Yngwe m.fl. C med anledning av prop. 2017/18:229 Miljöinformation om drivmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att råvaror i och ursprung för drivmedel ska redovisas vid pumpen och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2017/18:MJU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4152 av Kristina Yngwe m.fl. (C) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4152 av Kristina Yngwe m.fl. (C) (pdf, 66 kB)

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering 1. Ett bättre Sverige är möjligt 2. Alliansens bedömning av det ekonomiska läget 2.1 Stark internationell konjunktur 2.2 Stark tillväxt i


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 532 kB) Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 1176 kB)

Hot och trakasserier mot djuruppfödare

Interpellation 2017/18:492 av Kristina Yngwe (C)

Interpellation 2017/18:492 Hot och trakasserier mot djuruppfödare av Kristina Yngwe C till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Den senaste veckan har militanta djurrättsaktivisters våld mot djuruppfödare och deras närstående uppmärksammats stort i medierna. Detta är tyvärr inte någon ny företeelse utan något

Inlämnad: 2018-04-13 Svarsdatum: 2018-06-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:492 av Kristina Yngwe (C) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hot och trakasserier mot djuruppfödare

Hot och trakasserier mot djurägare och jägare

Interpellation 2017/18:488 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2017/18:488 Hot och trakasserier mot djurägare och jägare av Magnus Oscarsson KD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Var fjärde bonde uppger sig i dag vara rädd för att utsättas för hot eller angrepp från aktivister. Detta visar en nyligen presenterad undersökning som Lantbrukarnas Riksförbund

Inlämnad: 2018-04-12 Svarsdatum: 2018-06-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:488 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hot och trakasserier mot djurägare och jägare

med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder - för ett Sverige som håller ihop

Motion 2017/18:4116 av Kristina Yngwe m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:4116 av Kristina Yngwe m.fl. C med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder för ett Sverige som håller ihop Landsbygden för Sverige framåt Landsbygden har mycket att erbjuda Sverige. Råvaror som hela landet behöver i den hållbara omställningen, lägre


Utskottsberedning: 2017/18:NU19
Riksdagsbeslut (25 yrkanden): 25 avslag

Motion 2017/18:4116 av Kristina Yngwe m.fl. (C) (docx, 77 kB) Motion 2017/18:4116 av Kristina Yngwe m.fl. (C) (pdf, 125 kB)

med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder - för ett Sverige som håller ihop

Motion 2017/18:4106 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4106 av Lars Hjälmered m.fl. M, C, L, KD med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder för ett Sverige som håller ihop Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att värna och utveckla valfrihet och mångfald


Utskottsberedning: 2017/18:NU19
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 9 avslag, 2 bifall,

Motion 2017/18:4106 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:4106 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2017/18:147 Ny djurskyddslag

Motion 2017/18:4034 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4034 av Kristina Yngwe m.fl. C, M, L, KD med anledning av prop. 2017/18:147 Ny djurskyddslag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska säkerställa att en målinriktad ramlag leder till en ändamålsenlig djurskyddsnivå med minskad


Utskottsberedning: 2017/18:MJU24
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 4 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4034 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:4034 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD) (pdf, 76 kB)

Översättning av vapendirektivet

Skriftlig fråga 2017/18:1036 av Kristina Yngwe (C)

Fråga 2017/18:1036 Översättning av vapendirektivet av Kristina Yngwe C till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I ett svar på en skriftlig fråga från december anger justitieministern att Justitiedepartementet analyserar huruvida begreppet target shooters borde översättas till målskyttar på svenska i stället

Inlämnad: 2018-03-15 Svarsdatum: 2018-03-28 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1036 av Kristina Yngwe (C) (pdf, 78 kB)

Levande djur i konsumentköplagstiftningen

Skriftlig fråga 2017/18:568 av Kristina Yngwe (C)

Fråga 2017/18:568 Levande djur i konsumentköplagstiftningen av Kristina Yngwe (C) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Våren 2017 riktade riksdagen ett tillkännagivande till regeringen gällande levande djur i konsumentköplagstiftningen. Bakgrunden till tillkännagivandet är den problematik som många företagare upplever

Inlämnad: 2018-01-10 Svarsdatum: 2018-01-17 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:568 av Kristina Yngwe (C) (pdf, 91 kB)