Yasmine Posio (V)

Yasmine Posio (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 193
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post yasmine.posio[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-06-07 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-06-16 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2017-06-16 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2017-06-16 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2018/19:5 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan

Motion 2018/19:255 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:255 av Håkan Svenneling m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:5 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2018/19:5 Fortsatt svenskt deltagande i


Utskottsberedning: 2018/19:UFöU1

Motion 2018/19:255 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:255 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 95 kB)

Förbud mot brytning av alunskiffer

Motion 2018/19:128 av Birger Lahti m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:128 av Birger Lahti m.fl. V Förbud mot brytning av alunskiffer 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att minerallagen bör ändras så att ett nationellt förbud mot brytning av alunskiffer införs och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen

2018-10-22

Motion 2018/19:128 av Birger Lahti m.fl. (V) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:128 av Birger Lahti m.fl. (V) (pdf, 94 kB)

med anledning av skrivelse 2017/18:290 Anskaffning av medelräckviddigt luftvärn

Motion 2018/19:49 av Hanna Gunnarsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:49 av Hanna Gunnarsson m.fl. V med anledning av skrivelse 2017/18:290 Anskaffning av medelräckviddigt luftvärn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör avvakta med köpet av ett medelräckviddigt luftvärn till dess att en ordentlig


Utskottsberedning: FöU

Motion 2018/19:49 av Hanna Gunnarsson m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:49 av Hanna Gunnarsson m.fl. (V) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.