Mathias Sundin (L)

Mathias Sundin (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Östergötlands län
Född år 1978

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2012-05-01 – 2012-12-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Extra suppleant 2012-05-01 – 2012-12-31
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2012-05-01 – 2012-12-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2016-09-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2012-05-01 – 2012-12-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot konstitutionsutskottet 14-16 och skatteutskottet 16-. Suppleant skatteutskottet 14-16, justitieutskottet 14-16, utrikesutskottet 14-, näringsutskottet 14-, finansutskottet 16- och trafikutskottet 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Arbetstillstånd som följer med arbetstagaren

Skriftlig fråga 2015/16:1343 av Mathias Sundin (L)

Fråga 2015/16:1343 Arbetstillstånd som följer med arbetstagaren av Mathias Sundin L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Inom Sveriges snabbväxande techsektor är det inte ovanligt att exempelvis en programmerare från ett land utanför EU byter jobb efter ett tag i Sverige. Problemet är då att det arbetstillstånd

Inlämnad: 2016-06-14 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1343 av Mathias Sundin (L) (pdf, 68 kB)

Rymdturism i Sverige

Interpellation 2015/16:711 av Mathias Sundin (L)

Interpellation 2015/16:711 Rymdturism i Sverige av Mathias Sundin L till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson S Sverige ligger mycket väl till för att bli plats för en av Europas rymdhamnar, vilket är centralt för att ha en framskjuten position i den snabbt växande rymdindustrin. Sverige har många fördelar efter flera

Inlämnad: 2016-06-08 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Interpellation 2015/16:711 av Mathias Sundin (L) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Rymdturism i Sverige

Hyperloop i Sverige

Interpellation 2015/16:644 av Mathias Sundin (L)

Interpellation 2015/16:644 Hyperloop i Sverige av Mathias Sundin L till Statsrådet Anna Johansson S Sverige behöver miljövänliga, snabba och pålitliga kommunikationer, och nu pågår en diskussion kring om och hur mycket höghastighetståg som ska byggas. En ny teknik, kallad hyperloop, utvecklas nu på flera platser runt

Inlämnad: 2016-05-16 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2015/16:644 av Mathias Sundin (L) (pdf, 74 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hyperloop i Sverige

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se