Mathias Sundin (L)

Mathias Sundin (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Östergötlands län
Född år 1978

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2012-05-01 – 2012-12-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Extra suppleant 2012-05-01 – 2012-12-31
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2012-05-01 – 2012-12-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2016-09-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2012-05-01 – 2012-12-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot konstitutionsutskottet 14-16 och skatteutskottet 16-. Suppleant skatteutskottet 14-16, justitieutskottet 14-16, utrikesutskottet 14-, näringsutskottet 14-, finansutskottet 16- och trafikutskottet 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Trängselskatt och personlig integritet

Motion 2012/13:T447 av Gunnar Andrén och Mathias Sundin (FP)

Motion till riksdagen 2012/13:T447 av Gunnar Andrén och Mathias Sundin FP Trängselskatt och personlig integritet FP605 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett kontantbetalningsalternativ vid erläggande av trängselskatt eller trängselavgift, för


Utskottsberedning: 2013/14:KU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:T447 av Gunnar Andrén och Mathias Sundin (FP) (doc, 65 kB) Motion 2012/13:T447 av Gunnar Andrén och Mathias Sundin (FP) (pdf, 152 kB)

Den personliga integriteten

Motion 2012/13:K352 av Gunnar Andrén och Mathias Sundin (FP)

Motion till riksdagen 2012/13:K352 av Gunnar Andrén och Mathias Sundin FP Den personliga integriteten FP619 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen med förslag om hur den personliga integriteten ska värnas


Utskottsberedning: 2013/14:KU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:K352 av Gunnar Andrén och Mathias Sundin (FP) (doc, 59 kB) Motion 2012/13:K352 av Gunnar Andrén och Mathias Sundin (FP) (pdf, 140 kB)

Röddagskonto

Motion 2012/13:A256 av Ulf Nilsson m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2012/13:A256 av Ulf Nilsson m.fl. FP Röddagskonto FP730 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en utredning om röddagskonto. Motivering De svenska helgdagarna skapades långt innan Sverige blev ett mångkulturellt och mångreligiöst


Utskottsberedning: 2012/13:AU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:A256 av Ulf Nilsson m.fl. (FP) (doc, 58 kB) Motion 2012/13:A256 av Ulf Nilsson m.fl. (FP) (pdf, 134 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se