Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:331 av Backman, Hans (fp) 26 maj 2003 regelverk för arbetskraftsinvandring
Interpellationsdebatt 2002/03:376 av Attefall, Stefan (kd) 26 maj 2003 individuellt kompetenssparande
Interpellationsdebatt 2002/03:380 av Larsson, Maria (kd) 26 maj 2003 prostitution som näringsverksamhet
Interpellationsdebatt 2002/03:379 av Oscarsson, Mikael (kd) 26 maj 2003 den ideella sektorn och mervärdesskatt på second hand-verksamhet

utbildningskrav på zooaffärsägare

Skriftlig fråga 2001/02:1619 av Larsson, Maria (kd)

den 9 september Fråga 2001/02:1619 av Maria Larsson kd till jordbruksminister Margareta Winberg om utbildningskrav på zooaffärsägare Enligt Jordbruksverkets föreskrifter, SJV Fs1999:110, om sällskapsdjur föreligger ett strikt krav på utbildning för alla som yrkesmässigt driver handel med sällskapsdjur. Det innebär

Inlämnad: 2002-09-09 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

gymnasieskola utan högskolebehörighet

Skriftlig fråga 2001/02:1532 av Larsson, Maria (kd)

den 20 augusti Fråga 2001/02:1532 av Maria Larsson kd till utbildningsminister Thomas Östros om gymnasieskola utan högskolebehörighet År 2001 lämnade 23 av eleverna gymnasieskolan utan att ha uppnått godkänt betyg i tillräckligt många ämnen för att erhålla högskolebehörighet. Jag anser att alla elevers begåvning ska

Inlämnad: 2002-08-20 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

specialpedagogik och handikappkunskap

Skriftlig fråga 2001/02:1455 av Larsson, Maria (kd)

den 30 juli Fråga 2001/02:1455 av Maria Larsson kd till utbildningsminister Thomas Östros om specialpedagogik och handikappkunskap I dag går flertalet skolungdomar med ett funktionshinder i den vanliga skolan på hemorten. I Barnombudsmannens rapport till regeringen kan man utläsa att ökade lärarkunskaper om funktionshindrades

Inlämnad: 2002-07-30 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se