Lars Hjälmered (M)

Lars Hjälmered (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 128
Titel Civilingenjör.
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866414
E-post lars.hjalmered[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-01-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2012-09-01 – 2012-12-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-08-31
    • Näringsutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Vice ordförande 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-12-18 – 2014-12-18
    • Ledamot 2013-09-26 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2014-12-18
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-12-01
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-11-15 – 2009-10-16
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-09-25
    • Ledamot 2009-10-16 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-09-25
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2018-10-02 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2008-10-14 – 2014-10-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot utbildningsutskottet 06-09, miljö- och jordbruksutskottet 09-13, EU-nämnden 10-13 och näringsutskottet 13-14. Vice ordförande trafikutskottet 14 och näringsutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 06 och utbildningsutskottet 06 och 09-10. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 10-14. Suppleant styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 08-14.
  • Föräldrar

    Civilingenjören Jan-Olof Hjälmered och fil.kand. Maud Stunek Hjälmered.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg 93-96. Ekonomisk historia, pedagogik och offentlig förvaltning, Göteborgs universitet 97-01. Master of science in Mechanical Engineering, Chalmers tekniska högskola, Göteborg 98-03.
  • Anställningar

    Projektledare, Stiftelsen Sverige i Europa 03. It- och kommunikationssamordnare samt inköpsstrateg, Volvo, Trollhättan 04-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Miljömålsberedningen (M 2010:04). Ledamot, Energikommissionen. (Dir 2015:25) F.d. ledamot, Miljömålsberedningen (M 2010:04).
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Göteborg 02-06. Ersättare, kommunstyrelsen 00-02. Ledamot, utbildningsnämnden 99-02. Styrelseledamot, Lindholmen Utveckling AB 96-00, Göteborgs Kommunala Förvaltnings AB 07-15 och Johanneberg Science Park AB 11-15. Styrelseersättare, SGS Studentbostäder 00-06. Vice ordförande, Stadsdelsnämnd Örgryte 03-06. Styrelseersättare, Göteborgs folkhögskola 99-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, MUF Göteborg 98-01. Kårfullmäktig, Chalmers studentkår 01-02.
  • Litteratur

    Moderata ungdomsförbundet i Göteborg 100 år, jubileumsskrift (tillsammans med andra).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Migrationsregler som underlättar företagande och investeringar

Motion 2013/14:Sf296 av Lars Hjälmered (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf296 av Lars Hjälmered (M) Migrationsregler som underlättar företagande och investeringar M1381 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheterna att utveckla migrationsreglerna för företagande och


Utskottsberedning: 2013/14:SfU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sf296 av Lars Hjälmered (M) (doc, 56 kB)

Förenklad migrationsprövning för utländska anställda som tillfälligt vistas i Sverige

Motion 2013/14:Sf251 av Hans Rothenberg och Lars Hjälmered (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf251 av Hans Rothenberg och Lars Hjälmered (M) Förenklad migrationsprövning för utländska anställda som tillfälligt vistas i Sverige M1609 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga en förenklad migrationsprövning


Utskottsberedning: 2013/14:SfU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sf251 av Hans Rothenberg och Lars Hjälmered (M) (doc, 55 kB)

Sveriges hållning angående Taiwans status i FN

Motion 2013/14:U270 av Hans Rothenberg och Lars Hjälmered (M)

Motion till riksdagen 2013/14:U270 av Hans Rothenberg och Lars Hjälmered (M) Sveriges hållning angående Taiwans status i FN M1576 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Sveriges hållning angående Taiwans status i FN. Motivering Den östasiatiska


Utskottsberedning: 2013/14:UU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:U270 av Hans Rothenberg och Lars Hjälmered (M) (doc, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.