Johan Andersson (S)

Johan Andersson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 32
Titel Underskötare.
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865315
E-post johan.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-08
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2016-03-31 – 2017-12-31
    • Valberedningen

    • Ledamot 2018-09-24 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2021-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-14 och 18- samt trafikutskottet 14-18. Suppleant trafikutskottet 10-14, arbetsmarknadsutskottet 14-, EU-nämnden 16-, finansutskottet 18- och Nordiska rådets svenska delegation 14-. Ledamot valberedningen 2018-.
  • Föräldrar

    Arbetsledaren Sture Andersson och leg. sjuksköterskan Dagmar Waller-Andersson, f. Waller.
  • Utbildning

    Grundskola, Skolgårda skola i Motala, slutår 78. Gymnasieskola, tvåårig vårdlinje, Vätternskolan i Motala, slutår 80. Ett flertal fackliga utbildningar inom LO och Kommunalarbetareförbundet 85-96.
  • Anställningar

    Underskötare, Lasarettet i Motala 80-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Östergötlands län 98. Ordförande, arbetsmarknadsrådet, Motala 01. Suppleant, socialförsäkringsnämnden 95.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Motala 18-. Ordförande, kommunstyrelsen, Motala 96-06. Ledamot, regionförbundet Östsam 98-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Motala Allmänna Idrottsförening.
  • Litteratur

    Korruption, maktmissbruk och legitimitet (10, tillsammans med andra).
  • Bostadsort

    Motala

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Inbördeskriget i Syrien

Interpellation 2012/13:335 av Kakabaveh, Amineh (V)

den 15 mars Interpellation 2012/13:335 Inbördeskriget i Syrien av Amineh Kakabaveh V till utrikesminister Carl Bildt M När denna interpellation skrivs är det två år sedan inbördeskriget i Syrien inleddes. Den 15 mars 2011 utbröt demonstrationer i Damaskus och senare i en rad andra städer i Syrien. De riktade sig

Inlämnad: 2013-03-15 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Inbördeskriget i Syrien

med anledning av prop. 2012/13:71 Anmälningsskyldighet vid utstationering

Motion 2012/13:A18 av Ylva Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2012/13:A18 av Ylva Johansson m.fl. S med anledning av prop. 2012/13:71 Anmälningsskyldighet vid utstationering S38001 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om krav på arbetsgivarrepresentant för tecknande av kollektivavtal.


Utskottsberedning: 2012/13:AU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:A18 av Ylva Johansson m.fl. (S) (doc, 59 kB)

Lex Laval och brott mot internationella konventioner

Interpellation 2012/13:299 av Esbati, Ali (V)

den 27 februari Interpellation 2012/13:299 Lex Laval och brott mot internationella konventioner av Ali Esbati V till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M FN:s arbetsmarknadsorgan ILO har nu uttryckligen underkänt den så kallade lex Laval lagen som regeringen skyndsamt genomdrev för att anpassa svensk lagstiftning

Inlämnad: 2013-02-27 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Lex Laval och brott mot internationella konventioner

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se