Janine Alm Ericson (MP)

Janine Alm Ericson (MP)

Tjänstledig riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 300
Titel Företagare.
Född år 1973

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2021-02-09 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2021-02-09
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare 2020-07-15 –
    • Gruppledare 2019-11-04 –
    • Vice gruppledare 2019-07-01 –
    • Gruppledare 2019-02-15 –
    • Vice gruppledare 2019-02-07 – 2019-02-15
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2021-02-11
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-07
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2019-02-07 – 2021-02-11
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-07
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2021-02-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-12-05 – 2021-02-11
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Suppleant 2019-02-15 – 2020-02-04
    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-02-07
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Deputerad 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-24
    • Suppleant 2016-06-28 – 2018-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2019-10-02 – 2021-02-11
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2019-02-07 – 2021-02-11
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2019-02-07 – 2021-02-11
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2020-07-15 – 2021-02-23
    • Ledamot 2019-11-05 – 2020-07-14
    • Ledamot 2019-11-05 – 2020-07-14
    • Ersättare 2019-07-01 – 2019-11-05
    • Ledamot 2019-02-15 – 2019-06-30
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2014-12-02

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot finansutskottet 14-19 och utrikesutskottet 19-. Ledamot sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 19. Suppleant skatteutskottet 14-, försvarsutskottet 14-, EU-nämnden 16-19 och socialförsäkringsutskottet 18-19. Ledamot Utrikesnämnden 19-, krigsdelegationen 19- och riksdagsstyrelsen 19-. Suppleant riksbanksfullmäktige 14 och Nordiska rådets svenska delegation 18. Gruppledare Miljöpartiet de gröna 19 och vice gruppledare 19-.
  • Föräldrar

    Peter Carlander och Jill Alm.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Alingsås, slutår 92. Universitetsstudier, Örebro, Göteborg och Uppsala 93-98.
  • Anställningar

    Lokalvårdare, ASAB. Vårdare på gruppboende, Alingsås kommun. Tågvärd, Västtrafik. Taxichaufför och företagare i handelsbolag. Ansvarig för internationella kontakter, Globträdet. Ekonomiansvarig, Speedheater System AB. Politisk sekreterare, Västra Götalandsregionen 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Kommittén för översyn av målet för den offentliga sektorns finansiella sparande. Ledamot, Riksbankskommittén. Ledamot, Pensionsgruppen.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Alingsås 06-14. Ersättare kommunstyrelsen, Alingsås 06-10. Ledamot, kommunstyrelsens arbetsutskott, Alingsås 10-14. Regionfullmäktig, Västra Götaland 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Miljöpartiet Alingsås 06-15. Sammankallande, Miljöpartiet i Västra Götaland, norra valkretsen 09-15. Ersättare/ordinarie, Miljöpartiet VG:s styrelse 08-10. Sammankallande, Miljöpartiet i Västra Götaland, västra valkretsen 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Undervisning i sexualitet, samtycke och relationer

Motion 2020/21:3052 av Annika Hirvonen Falk och Janine Alm Ericson (båda MP)

Motion till riksdagen 2020/21:3052 av Annika Hirvonen Falk och Janine Alm Ericson båda MP Undervisning i sexualitet, samtycke och relationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om stärkt undervisning i sexualitet, samtycke och relationer och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2020/21:UbU11 2020/21:UbU12
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2020/21:3052 av Annika Hirvonen Falk och Janine Alm Ericson (båda MP) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:3052 av Annika Hirvonen Falk och Janine Alm Ericson (båda MP) (pdf, 94 kB)

En jämlik utbildning för alla

Motion 2020/21:3050 av Mats Berglund m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2020/21:3050 av Mats Berglund m.fl. MP En jämlik utbildning för alla Sammanfattning Många positiva förändringar av svensk skola har kommit till stånd under de senaste åren. Vi har idag mindre barngrupper i förskolan, fler medarbetare i skolan och många fler platser inom vuxenutbildning och högre


Utskottsberedning: 2020/21:UbU10 2020/21:UbU11 2020/21:UbU12 2020/21:UbU13 2020/21:UbU14 2020/21:UbU16 2020/21:UbU7 2020/21:UbU8
Riksdagsbeslut (19 yrkanden): 19 avslag

Motion 2020/21:3050 av Mats Berglund m.fl. (MP) (docx, 85 kB) Motion 2020/21:3050 av Mats Berglund m.fl. (MP) (pdf, 150 kB)

En mer miljövänlig sjöfart

Motion 2020/21:3048 av Emma Berginger och Janine Alm Ericson (båda MP)

Motion till riksdagen 2020/21:3048 av Emma Berginger och Janine Alm Ericson båda MP En mer miljövänlig sjöfart Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en kraftfullare miljödifferentiering av farledsavgifterna och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2020/21:TU16 2020/21:TU7
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2020/21:3048 av Emma Berginger och Janine Alm Ericson (båda MP) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:3048 av Emma Berginger och Janine Alm Ericson (båda MP) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se