Isabella Lövin (MP)

Isabella Lövin (MP)

Miljö- och klimatminister

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 245
Född år 1963

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör
    • Miljödepartementet

    • Miljö- och klimatminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2016-05-13 –
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2009-07-14 – 2014-10-03
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-01-21
    • Miljö- och energidepartementet

    • Miljö- och klimatminister 2019-01-21 – 2019-03-31
    • Miljödepartementet

    • Miljö- och klimatminister 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Statsråd (minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat), Utrikesdepartementet 141003-190121 och miljö- och klimatminister, Miljödepartementet 190121-. Vice statsminister 160525-.
  • Utbildning

    Statsvetenskap, italienska och sociologi, Stockholms universitet och Università di Bologna 81-87. Radioproducentutbildning, Dramatiska institutet 92-94.
  • Anställningar

    Producent/reporter, samhällsredaktionen P1, Sveriges Radio 94-97. Redaktionschef/skribent, Månadsjournalen 97-02. Frilansjournalist och författare 02-09. EU-parlamentariker 09-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Miljöpartiet de gröna 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2020/21:161 av Eric Palmqvist (SD) 22 januari 2021 Kyltorn och legionellasmitta
Interpellationsdebatt 2020/21:138 av Marléne Lund Kopparklint (M) 22 januari 2021 Vargstammens storlek
Interpellationsdebatt 2020/21:135 av Sten Bergheden (M) 22 januari 2021 Vargstammens storlek
Frågestund 21 januari 2021 Frågestund

Skattemedel till diktaturen i Tanzania

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1240 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Utrikesdepartementet Statsrådet Lövin Till riksdagen Svar på fråga 2020/21:1240 av Markus Wiechel SD Skattemedel till diktaturen i Tanzania Markus Wiechel har frågat mig om jag och regeringen kan motivera den berörda utbetalningen till Tanzanias regim trots att utvecklingen går åt fel håll och att man aktivt valt att

Svarsdatum: 2021-01-20 Frågeställare: Markus Wiechel (SD)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1240 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP) (docx, 89 kB)

Spridning av barkborre från naturreservat till privat ägda skogar

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1238 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

M2021/ 0059 Miljödepartementet Miljö- och klimatministern samt vice statsministern Till riksdagen Svar på fråga 2020/21:1238 av Mikael Larsson C Spridning av barkborre från naturreservat till privat ägda skogar Mikael Larsson har frågat om jag avser att verka för att barkborren ska bekämpas och inte spridas från naturreservat

Svarsdatum: 2021-01-20 Frågeställare: Mikael Larsson (C)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1238 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP) (docx, 80 kB)

Ansvaret för insamlingen av returpapper

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1235 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

M202 1 00052 Miljödepartementet Miljö- och klimatministern samt vice statsministern Till riksdagen Svar på fråga 2020/21:1235 av Boriana Åberg M Ansvaret för insamlingen av returpapper Boriana Åberg har mot bakgrund av nyligen beslutade förändringar angående insamling av returpapper frågat mig om vilken konsekvensanalys

Svarsdatum: 2021-01-20 Frågeställare: Boriana Åberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1235 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP) (docx, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se