Gunvor G Ericson (MP)

Gunvor G Ericson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Södermanlands län
Titel Sjuksköterska
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2004-10-11 – 2005-04-17
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Gruppledare 2011-09-15 – 2013-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Valberedningen

    • Ledamot 2011-09-27 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-04 – 2011-09-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2013-04-09 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-09-19 – 2013-04-08
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2013-04-25 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-20 – 2013-04-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Friluftslivets potential

Interpellation 2008/09:167 av Ericson, Gunvor G (mp)

den 28 november Interpellation 2008/09:167 Friluftslivets potential av Gunvor G Ericson mp till miljöminister Andreas Carlgren c Att skapa förutsättningar som främjar hälsa är av stort värde, och alla politikområden har ett ansvar för detta. Det är något som riksdagen har slagit fast, i full politisk enighet, i

Inlämnad: 2008-11-28 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Friluftslivets potential

Vård till papperslösa

Interpellation 2008/09:112 av Ericson, Gunvor G (mp)

den 12 november Interpellation 2008/09:112 Vård till papperslösa av Gunvor G Ericson mp till socialminister Göran Hägglund kd Vad hände med den utlovade utredningen I vårens debatt inför beslut om lagstiftning för papperslösa sade både fp och kd att en utredning ska tillsättas för att lösa de papperslösas rätt

Inlämnad: 2008-11-12 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Vård till papperslösa

Fastighetsboxar som arbetsmiljöfråga

Interpellation 2008/09:42 av Ericson, Gunvor G (mp)

den 16 oktober Interpellation 2008/09:42 Fastighetsboxar som arbetsmiljöfråga av Gunvor G Ericson mp till statsrådet Åsa Torstensson c Bakgrund En fastighetsbox är en anordning för utdelning av post till samtliga postmottagare i en uppgång i flerfamiljshus. I Sverige har fastighetsboxarna skapat konflikt mellan

Inlämnad: 2008-10-16 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se