Birger Lahti (V)

Birger Lahti (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Norrbottens län, plats 276
Titel Skogsarbetare.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post birger.lahti[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valberedningen

    • Ledamot 2017-11-09 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2018-10-10 – 2020-02-19

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot näringsutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 14-18 och miljö- och jordbruksutskottet 14-. Ledamot riksdagens ledamotsråd 18- och riksdagens valberedning 17-.
  • Föräldrar

    Skogsarbetaren Sven Lahti och Lisa Lahti, f. Ryynänen.
  • Utbildning

    Grundskola. Utbildning via arbetsgivaren. Fackliga utbildningar.
  • Anställningar

    Domänverket 82-83. Domänskog AB, Assi-Domän, Sveaskog - olika skogsarbeten 85-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Parlamentariska skogsutredningen 04. Ledamot, Energikommissionen.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Pajala 90. Kommunstyrelsen, Pajala 06-14. Ordförande, Pajala Värmeverk AB 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Avdelningssekreterare, Skogs- och träfacket, Norrbotten. Ledamot, GS-fackets avdelning Norr- och Västerbotten. Ledamot, förbundsstyrelsen GS-facket 12-14. Ledamot, partistyrelsen, Vänsterpartiet 12-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Elsäkerhet

Skriftlig fråga 2021/22:437 av Birger Lahti (V)

Fråga 2021/22:437 Elsäkerhet av Birger Lahti V till Statsrådet Khashayar Farmanbar S Vattenfall kommer 2023 att sluta betala för brandkårerna i Porjus och Vuollerim, vilket får följden att dessa kommer att läggas ned och ersättas av frivilliga räddningsvärn. Vattenfall har tidigare betalat upp till 2,4 miljoner kronor

Inlämnad: 2021-12-02 Svarsdatum: 2021-12-08 Besvarare: Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:437 av Birger Lahti (V) (pdf, 83 kB)

Bredbandsutbyggnad på landsbygden

Skriftlig fråga 2021/22:315 av Birger Lahti (V)

Fråga 2021/22:315 Bredbandsutbyggnad på landsbygden av Birger Lahti V till Statsrådet Anders Ygeman S Under de senaste dagarna har en oro lyfts angående de 1,6 miljarder kronor som ska användas till att gynna bredbandsutbyggnad i landet. I nuläget har till exempel inte ett enda projekt i Dalarna fått ta del av pengarna.

Inlämnad: 2021-10-28 Svarsdatum: 2021-11-10 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2021/22:315 av Birger Lahti (V) (pdf, 86 kB)

Skatteundantaget för egenanvänd el

Skriftlig fråga 2020/21:3165 av Birger Lahti (V)

Fråga 2020/21:3165 Skatteundantaget för egenanvänd el av Birger Lahti V till Finansminister Magdalena Andersson S Egenproducerad förnybar el är en del av energiomställningen. Den kan även öka energisystemets robusthet och avlasta elnäten. År 2015 införde Sverige en skattereduktion för egenanvänd el. Den innebär att den

Inlämnad: 2021-06-09 Svarsdatum: 2021-06-16 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3165 av Birger Lahti (V) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se