Liza-Maria Norlin (KD)

Liza-Maria Norlin (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län
Titel Gymnasielärare
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-03-01 – 2010-10-04
    • Ledig 2009-08-31 – 2010-02-28
    • Ordinarie 2009-08-17 – 2009-08-30
    • Ledig 2009-06-15 – 2009-08-16
    • Ordinarie 2009-01-15 – 2009-06-14
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2009-01-16 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2009-02-11 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2009/10:MJU24 16 juni 2010 Åtgärdsprogram och tillämpningen av miljökvalitetsnormer

Religionsfriheten i Marocko

Skriftlig fråga 2009/10:646 av Norlin, Liza-Maria (kd)

den 15 mars Fråga 2009/10:646 Religionsfriheten i Marocko av Liza-Maria Norlin kd till utrikesminister Carl Bildt m I vad som framträder likt väl koordinerade och planerade aktioner, slår marockanska myndigheter till mot kristen verksamhet runt om i landet. Kristna som är aktiva i olika verksamheter i landet kallas

Inlämnad: 2010-03-15 Besvarare: Carl Bildt (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.