Dag Klackenberg (M)

Dag Klackenberg (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-01-01 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-01-19 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2015-01-29 – 2018-01-19
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-11-25 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14 och 15- (statsrådsersättare 140929-141003). Suppleant försvarsutskottet 15- och EU-nämnden 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2017/18:KU20 18 juni 2018 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2017/18:KU42 22 maj 2018 Vissa villkor för statsråd och statssekreterare
Debatt om förslag 2017/18:KU23 18 april 2018 Ny dataskyddslag
Information från regeringen 26 mars 2018 Återrapportering från Europeiska rådets möte

Dokument:

Möjligheten till innovationsupphandling inom försvaret

Skriftlig fråga 2015/16:825 av Dag Klackenberg (M)

Fråga 2015/16:825 Möjligheten till innovationsupphandling inom försvaret av Dag Klackenberg M till Försvarsminister Peter Hultqvist S Den svenska försvarsindustrin håller en mycket hög teknisk nivå, vilket också är en viktig förklaring till att den har kunnat hävda sig väl på exportmarknaden. Försvarsmaterielmarknaden

Inlämnad: 2016-02-18 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2015/16:825 av Dag Klackenberg (M) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.