Stina Larsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Skåne läns södra, plats 260
Född år
1977
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Miljö- och jordbruksutskottet

Ledamot

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2022-09-26 – 2026-09-21

Riksdagsledamot

Ersättare
2020-04-07 – 2020-11-29
Ersättare
2005-10-17 – 2005-12-23

Miljö- och jordbruksutskottet

Ledamot
2022-10-04 – 2026-09-21
Extra suppleant
2020-04-08 – 2020-11-29

Justitieutskottet

Extra suppleant
2020-04-08 – 2020-11-29
Suppleant
2005-10-17 – 2005-12-23

Civilutskottet

Suppleant
2022-10-12 – 2023-02-24
Extra suppleant
2020-04-08 – 2020-11-29

Försvarsutskottet

Extra suppleant
2020-04-08 – 2020-09-03

Konstitutionsutskottet

Extra suppleant
2020-04-08 – 2020-09-03

Utrikesutskottet

Extra suppleant
2020-04-08 – 2020-09-03

Arbetsmarknadsutskottet

Extra suppleant
2020-04-08 – 2020-11-29

Finansutskottet

Extra suppleant
2020-04-08 – 2020-11-29

Kulturutskottet

Extra suppleant
2020-04-08 – 2020-11-29

Näringsutskottet

Extra suppleant
2020-04-08 – 2020-11-29

Socialförsäkringsutskottet

Extra suppleant
2020-04-08 – 2020-11-29

Skatteutskottet

Extra suppleant
2020-04-08 – 2020-11-29

Socialutskottet

Extra suppleant
2020-04-08 – 2020-11-29

Trafikutskottet

Extra suppleant
2020-04-08 – 2020-11-29

Utbildningsutskottet

Extra suppleant
2020-04-08 – 2020-11-29

Lagutskottet

Suppleant
2005-10-17 – 2005-12-23

EU-nämnden

Extra suppleant
2020-04-08 – 2020-11-29

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 05 (ersättare 051017–051223), 20 (ersättare 200407–201129) och 22–. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 22–. Suppleant lagutskottet 05, justitieutskottet 05 och civilutskottet 22–23.

Föräldrar

Lantbrukaren Bertil Larsson och ekonomen Marianne Dyberg.

Utbildning

Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Spyken Lund, slutår 96. Pol. mag. Lunds universitet 03

Anställningar

Städare, klädbutik Löddeköpinge 97. Frukostvärdinna, servering, cefébiträde, Centralens Restauranger, Malmö 98–99. Löneadministratör, Lunds universitetssjukhus 00. Löneadministratör, Lunds kommun 01–02. Säljare och demonstratris, Wapnö AB 03. Assistent, verksamhetschef, utredare, socialförvaltningen, Falkenbergs kommun 04–10.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Ledamot, SMHI:s insynsråd 20–23. Ledamot Gentekniknämnden 22–. Ledamot Miljömålsberedningen 23–.

Kommunala uppdrag

Kommunfullmäktig, Kävlinge 98–01 och 14–. Vice ordförande kommunstyrelsen 14– och ersättare 98–01. Gruppledare C, Kävlinge 14–22. Ledamot kulturnämnden, Kävlinge 13–14. Ersättare regionfullmäktige, Region Skåne 14–18. Ersättare, sjukhusstyrelsen, Lunds universitetssjukhus 14–18.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Ledamot förbundsstyrelsen, CUF 01–03 och vice ordförande 02–03. Ordförande, CUF Kävlinge 95–00. Ordförande Centerpartiet Kävlinge 14–22. Styrelseledamot Stävie Ryttarförening 23–.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

  • Utsläppsförbud av skrubbervatten i svenskt territorialvatten

    Skriftlig fråga 2023/24:931 av Stina Larsson (C)

    Fråga 2023/24:931 Utsläppsförbud av skrubbervatten i svenskt territorialvatten av Stina Larsson C till Statsrådet Andreas Carlson KD Det är väl känt och dokumenterat att det marina ekosystemet i Östersjön är hårt belastat, inte minst från sjöfarten. En utsläppskälla som i princip inte existerade före 2015 är utsläpp av
    Inlämnad
    2024-05-22
    Svarsdatum
    2024-05-29
    Besvarare
    Statsrådet Andreas Carlson (KD)
  • med anledning av prop. 2023/24:100 2024 års ekonomiska vårproposition

    Motion 2023/24:2892 av Martin Ådahl m.fl. (C)

    Motion till riksdagen 2023/24:2892 av Martin Ådahl m.fl. C med anledning av prop. 2023/24:100 2024 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner förslaget till riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken avsnitt 2 och 3 i motionenSammanfattning Centerpartiet vill i vårbudgetmotionen
    Inlämnad
    2024-04-30
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:FiU20
  • Stillbild från Debatt om förslag: Övergripande miljöfrågor

    Övergripande miljöfrågor

    Betänkande 2023/24:MJU13

    Riksdagen sade nej till cirka 120 förslag om olika miljöfrågor. Motionerna har lämnats in under den allmänna motionstiden 2023 och handlar bland annat om miljöprövning och tillståndsprocesser, miljömålssystemet, offentlig upphandling, vindkraftsetablering, miljöbrott och ansvarsfrågor vid miljöföroreningar. Att riksdagen avslår motionerna beror främst på pågående arbete.

    Behandlade dokument
    62
    Förslagspunkter
    16
    Reservationer
    18 
    Anföranden och repliker
    20, 84 minuter
    Justering
    2024-04-16
    Bordläggning
    2024-04-19
    Debatt
    2024-04-22
    Beslut
    2024-04-24
  • Stillbild från Debatt om förslag: Naturvård

    Naturvård

    Betänkande 2023/24:MJU12

    Riksdagen sa nej till cirka 190 förslag i motioner om det naturvårdspolitiska arbetet som inkommit under den allmänna motionstiden 2023.

    Motionerna handlar bland annat om områdesskydd, artskydd och arbetet med invasiva främmande arter. En invasiv främmande art innebär en art som med människans

    Behandlade dokument
    86
    Förslagspunkter
    21
    Reservationer
    32 
    Anföranden och repliker
    36, 119 minuter
    Justering
    2024-04-16
    Bordläggning
    2024-04-19
    Debatt
    2024-04-22
    Beslut
    2024-04-24
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari L Skolminister Lotta Edholm L Justitieminister Gunnar Strömmer M Utbildningsminister Mats Persson L Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari L besvarar
  • Eldning av trädgårdsavfall

    Skriftlig fråga 2023/24:808 av Stina Larsson (C)

    Fråga 2023/24:808 Eldning av trädgårdsavfall av Stina Larsson C till Statsrådet Romina Pourmokhtari L I ett pressmeddelande som skickades ut från Naturvårdsverket den 11 april konstaterar myndigheten: I praktiken innebär detta att det inte längre är tillåtet att elda grenar, löv och annat trädgårdsavfall.Myndigheten konstaterar
    Inlämnad
    2024-04-15
    Svarsdatum
    2024-04-24
    Besvarare
    Statsrådet Romina Pourmokhtari (L)
  • Stillbild från Debatt om förslag: Djurskydd

    Djurskydd

    Betänkande 2023/24:MJU11

    Regeringen bör utreda hur reglerna för lokala mindre slakterier kan förenklas. Det menar riksdagen och beslutade därför att rikta ett tillkännagivande, en uppmaning, till regeringen om det. Regeringen bör även utreda vilka ytterligare åtgärder som krävs för att öka antalet småskaliga slakterier och

    Behandlade dokument
    51
    Förslagspunkter
    26
    Reservationer
    15 
    Anföranden och repliker
    40, 112 minuter
    Justering
    2024-03-21
    Bordläggning
    2024-04-03
    Debatt
    2024-04-04
    Beslut
    2024-04-04
  • God luftkvalitet i tätorter och runt förskolor

    Skriftlig fråga 2023/24:698 av Stina Larsson (C)

    Fråga 2023/24:698 God luftkvalitet i tätorter och runt förskolor av Stina Larsson C till Statsrådet Romina Pourmokhtari L Sveriges Radio rapporterar om luftföroreningar som drabbar barn i våra förskolor. Det är oacceptabelt att små barn med extra känsliga lungor drabbas av dålig luftkvalitet. Många förskolor ligger i
    Inlämnad
    2024-03-05
    Svarsdatum
    2024-03-13
    Besvarare
    Statsrådet Romina Pourmokhtari (L)
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: EU-minister Jessika Roswall M Sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson KD Utbildningsminister Mats Persson L Landsbygdsminister Peter Kullgren KD EU-minister Jessika Roswall M besvarar såväl allmänpolitiska
  • Stillbild från Debatt om förslag: Genomförande av EU:s nya dricksvattendirektiv

    Genomförande av EU:s nya dricksvattendirektiv

    Betänkande 2023/24:MJU6

    Riksdagen sa ja till regeringens förslag om ändringar i miljöbalken, livsmedelslagen och plan- och bygglagen. Lagändringarna innebär att kommuner ska lämna de uppgifter som behövs för att bedöma risker i tillrinningsområden för dricksvatten och att kommuner, fastighetsägare och nyttjanderättshavare

    Behandlade dokument
    11
    Förslagspunkter
    10
    Reservationer
    11 
    Anföranden och repliker
    15, 55 minuter
    Justering
    2024-01-23
    Bordläggning
    2024-01-30
    Debatt
    2024-01-31
    Beslut
    2024-01-31
  • Stillbild från Debatt om förslag: Utgiftsområde 20 Klimat, miljö och natur

    Utgiftsområde 20 Klimat, miljö och natur

    Betänkande 2023/24:MJU1

    Totalt cirka 19,3 miljarder kronor ur statens budget för 2024 går till utgiftsområdet Klimat, miljö och natur. Riksdagen sa ja till regeringens förslag om hur pengarna inom utgiftsområdet ska fördelas, och nej till de alternativa budgetförslag som lagts fram i motioner.

    Mest pengar, cirka

    Behandlade dokument
    13
    Förslagspunkter
    1
    Anföranden och repliker
    72, 201 minuter
    Justering
    2023-12-07
    Bordläggning
    2023-12-18
    Debatt
    2023-12-19
    Beslut
    2023-12-19
  • med anledning av skr. 2023/24:44 Riksrevisionens rapport om reduktionsplikten för bensin och diesel

    Motion 2023/24:2787 av Rickard Nordin m.fl. (C)

    Motion till riksdagen 2023/24:2787 av Rickard Nordin m.fl. C med anledning av skr. 2023/24:44 Riksrevisionens rapport om reduktionsplikten för bensin och diesel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om avskaffad koldioxidskatt för biobränslen inom reduktionsplikten och tillkännager
    Inlämnad
    2023-12-13
    Förslag
    6
    Utskottsberedning
    2023/24:MJU8
    Riksdagsbeslut
    (6 yrkanden): 6 avslag
  • med anledning av prop. 2023/24:41 Finansiering av kommuners medverkan i frågor om slutförvar

    Motion 2023/24:2788 av Mikael Larsson m.fl. (C)

    Motion till riksdagen 2023/24:2788 av Mikael Larsson m.fl. C med anledning av prop. 2023/24:41 Finansiering av kommuners medverkan i frågor om slutförvar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kommunernas rätt till ersättning bör utökas ytterligare och omfatta alla steg
    Inlämnad
    2023-12-13
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:FöU8
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Utsläpp från fartyg i Östersjön

    Skriftlig fråga 2023/24:287 av Stina Larsson (C)

    Fråga 2023/24:287 Utsläpp från fartyg i Östersjön av Stina Larsson C till Statsrådet Romina Pourmokhtari L Oljeutsläppet från det grundstötta fartyget Marco Polo är en katastrof för djurlivet vid Blekingekusten. Just nu pågår omfattande insatser för att begränsa de problem som uppstått med läckande olja. Det är omöjligt
    Inlämnad
    2023-11-22
    Svarsdatum
    2023-11-29
    Besvarare
    Statsrådet Romina Pourmokhtari (L)
  • med anledning av prop. 2023/24:30 Genomförande av EU:s nya dricksvattendirektiv

    Motion 2023/24:2774 av Stina Larsson m.fl. (C)

    Motion till riksdagen 2023/24:2774 av Stina Larsson m.fl. C med anledning av prop. 2023/24:30 Genomförande av EU:s nya dricksvattendirektiv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vattenmyndigheternas utökade befogenheter och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer
    Inlämnad
    2023-11-08
    Förslag
    3
    Utskottsberedning
    2023/24:MJU6
    Riksdagsbeslut
    (3 yrkanden): 3 avslag
  • med anledning av prop. 2023/24:28 Sänkning av reduktionsplikten för bensin och diesel

    Motion 2023/24:2763 av Rickard Nordin m.fl. (C)

    Motion till riksdagen 2023/24:2763 av Rickard Nordin m.fl. C med anledning av prop. 2023/24:28 Sänkning av reduktionsplikten för bensin och diesel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2023/24:28 Sänkning av reduktionsplikten för bensin och diesel. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs
    Inlämnad
    2023-11-01
    Förslag
    5
    Utskottsberedning
    2023/24:MJU5
    Riksdagsbeslut
    (5 yrkanden): 5 avslag
  • Framkomlighet och trafiksäkerhet från Ystad hamn

    Skriftlig fråga 2023/24:184 av Stina Larsson (C)

    Fråga 2023/24:184 Framkomlighet och trafiksäkerhet från Ystad hamn av Stina Larsson C till Statsrådet Andreas Carlson KD Ystad hamn är Sveriges största hamn vad gäller färjetrafik till Polen och Bornholm. Den är också den tredje största hamnen för färjepassagerare. Med sitt strategiska läge på den svenska sydkusten spelar
    Inlämnad
    2023-10-27
    Svarsdatum
    2023-11-08
    Besvarare
    Statsrådet Andreas Carlson (KD)
  • Minskade anslag för skydd av och åtgärder för värdefull natur

    Skriftlig fråga 2023/24:143 av Stina Larsson (C)

    Fråga 2023/24:143 Minskade anslag för skydd av och åtgärder för värdefull natur av Stina Larsson C till Statsrådet Romina Pourmokhtari L Regeringens budget för 2023 innebar minskade anslag för skydd av och åtgärder för värdefull natur. Neddragningarna får stora konsekvenser för arbetet med naturvård, biologisk mångfald
    Inlämnad
    2023-10-18
    Svarsdatum
    2023-10-25
    Besvarare
    Statsrådet Romina Pourmokhtari (L)
  • Skatteregler för donation av överblivna varor inom detaljhandeln

    Skriftlig fråga 2023/24:131 av Stina Larsson (C)

    Fråga 2023/24:131 Skatteregler för donation av överblivna varor inom detaljhandeln av Stina Larsson C till Finansminister Elisabeth Svantesson M Vår planet har en begränsad mängd resurser som vi måste vara rädda om. Ur ett miljö- och hållbarhetsperspektiv krävs det att vi ser avfall som en resurs och att vi tänker cirkulärt
    Inlämnad
    2023-10-18
    Svarsdatum
    2023-10-25
    Besvarare
    Finansminister Elisabeth Svantesson (M)
  • Moderniserad lagstiftning för att motverka spridning av våldsam pornografi, ett digitalt barnskydd

    Motion 2023/24:2589 av Helena Vilhelmsson m.fl. (C)

    Motion till riksdagen 2023/24:2589 av Helena Vilhelmsson m.fl. C Moderniserad lagstiftning för att motverka spridning av våldsam pornografi, ett digitalt barnskydd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en utredare bör tillsättas för att med tydligt mandat se över lagstiftningen
    Inlämnad
    2023-10-05
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:KU9
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag

Filter