Ingemar Nilsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Västernorrlands län
Titel
Ombudsman.
Född år
1956
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2010-10-04 – 2021-08-31

Näringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2021-08-31
Ledamot
2014-10-07 – 2017-04-06
Ledamot
2013-10-04 – 2014-09-29
Suppleant
2010-10-12 – 2013-10-03

Finansutskottet

Ledamot
2018-10-02 – 2021-08-31
Ledamot
2017-04-06 – 2018-09-24
Suppleant
2014-11-25 – 2017-04-06

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2021-08-31
Suppleant
2010-10-12 – 2014-09-29

Skatteutskottet

Suppleant
2019-04-03 – 2021-08-31
Suppleant
2017-09-19 – 2018-09-24

Försvarsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Utrikesutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Civilutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2021-08-31

Justitieutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2021-08-31

Kulturutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2021-08-31

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2021-08-31

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2021-08-31

Socialutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2021-08-31

Trafikutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2021-08-31

Utbildningsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2021-08-31

EU-nämnden

Suppleant
2020-03-18 – 2021-08-31
Suppleant
2014-12-17 – 2015-10-31

Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

Ledamot
2020-11-01 – 2021-08-31
Ledamot
2016-11-01 – 2020-10-31
Personlig suppleant
2014-10-24 – 2016-10-31

Valberedningen

Suppleant
2018-09-24 – 2021-08-31

Riksdagens råd för Riksrevisionen

Ordförande
2019-04-01 – 2021-08-31

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 13-17 och finansutskottet 17-. Suppleant näringsutskottet 10-13, arbetsmarknadsutskottet 10-14, finansutskottet 14-17, EU-nämnden 14-15 och skatteutskottet 17-. Ledamot Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 16-. Personlig suppleant Riksbankens Jubileumsfond 14-16. Ordförande riksdagens råd för riksrevisionen 19-.

Utbildning

Grundskola. LO:s tre-sexveckors och tremånadersutbildningar. LO:s femmånaders funktionärsutbildning. IFU, 3 år.

Anställningar

Sågverksarbetare, Derome Såg AB 72-83. Ombudsman, Träindustriarbetareförbundet 83-87. Försäkringstjänsteman, områdeschef, marknadsansvarig, Folksam 87-99. Ombudsman, Socialdemokraterna i Västernorrland 99-.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Ordförande, Försäkringskassan, Västernorrlands län 03-04. Ordförande, Försäkringsdelegationen Västernorrlands län 05-06. Ledamot, Polisstyrelsen, Västernorrlands län 11-14. Energimyndighetens insynsråd 15-17. Ledamot, Energikommissionen. Ledamot, Regionpolisråd Nord 15-18. Ledamot, Patientskadenämnden 11-17. Ledamot, styrelsen för Norrlandsfonden 17-.

Kommunala uppdrag

Ordförande, Personalnämnden, Sundsvalls kommun 86-87. Ledamot, styrelsen för Stadsbacken AB 16-.

Bostadsort

Sundsvall

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

  • Lantmäteriets resurser

    Skriftlig fråga 2016/17:156 av Ingemar Nilsson (S)

    Fråga 2016/17:156 Lantmäteriets resurser av Ingemar Nilsson S till Statsrådet Peter Eriksson MP Lantmäteriet är en myndighet vars verksamhet är viktig för såväl privatpersoner och företag som offentlig verksamhet. Runt om i landet hörs nu larmsignaler från allt fler om att Lantmäteriets kapacitet är otillräcklig och handläggningstiderna
    Inlämnad
    2016-10-19
    Besvarare
    Statsrådet Peter Eriksson (MP)
  • Konsekvenser av striden om förhandlingsregleringen av elnätsföretagens intäktsramar

    Skriftlig fråga 2013/14:200 av Nilsson, Ingemar (S)

    den 13 december Fråga 2013/14:200 Konsekvenser av striden om förhandlingsregleringen av elnätsföretagens intäktsramar av Ingemar Nilsson S till statsrådet Anna-Karin Hatt C Elnäten i Sverige är ett naturligt monopol. På grund av detta krävs ett tydligt regelverk för hur prissättningen av elnäten ska redovisas för
    Inlämnad
    2013-12-13
    Besvarare
    Anna-Karin Hatt (C)
  • Förordningen om fastställande av intäktsram enligt naturgaslagen

    Skriftlig fråga 2013/14:87 av Nilsson, Ingemar (S)

    den 25 oktober Fråga 2013/14:87 Förordningen om fastställande av intäktsram enligt naturgaslagen av Ingemar Nilsson S till statsrådet Anna-Karin Hatt C I förslaget till förordning om fastställande av intäktsram enligt naturgaslagen saknas en komplett konsekvensanalys av förslaget. Ett flertal remissinstanser har
    Inlämnad
    2013-10-25
    Besvarare
    Anna-Karin Hatt (C)
  • Broavgifter på E4 i Sundsvall

    Skriftlig fråga 2012/13:334 av Nilsson, Ingemar (S)

    den 21 februari Fråga 2012/13:334 Broavgifter på E4 i Sundsvall av Ingemar Nilsson S till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Sundsvalls kommun träffade 2009 ett avtal med Trafikverket om medfinansiering av en ny bro på E4 över Sundsvallsfjärden med 250 miljoner kronor. Enligt detta avtal skulle en broavgift
    Inlämnad
    2013-02-21
    Besvarare
    Catharina Elmsäter-Svärd (M)
  • Den svenska basindustrins konkurrenskraft

    Skriftlig fråga 2012/13:279 av Nilsson, Ingemar (S)

    den 24 januari Fråga 2012/13:279 Den svenska basindustrins konkurrenskraft av Ingemar Nilsson S till näringsminister Annie Lööf C Förändringar i handeln med utsläppsrätter, som ingår i EU:s klimatmål, beräknas innebära höjda elpriser inom den närmaste framtiden. Detta försämrar konkurrenskraften för stora delar
    Inlämnad
    2013-01-24
    Besvarare
    Annie Lööf (C)
  • Auktoriserade patentombuds rätt att företräda i den framtida Europeiska patentdomstolen

    Skriftlig fråga 2011/12:265 av Nilsson, Ingemar (S)

    den 20 december Fråga 2011/12:265 Auktoriserade patentombuds rätt att företräda i den framtida europeiska patentdomstolen av Ingemar Nilsson S till justitieminister Beatrice Ask M Arbetet med ett enhetligt patentskydd inom ramen för ett fördjupat samarbete mellan 25 medlemsstater inom EU går glädjande nog framåt.
    Inlämnad
    2011-12-20
    Besvarare
    Beatrice Ask (M)
  • Telefoni på landsbygden

    Skriftlig fråga 2011/12:42 av Nilsson, Ingemar (S)

    den 13 oktober Fråga 2011/12:42 Telefoni på landsbygden av Ingemar Nilsson S till statsrådet Anna-Karin Hatt C I Sverige ägs infrastrukturen för fast telefoni via koppartråd av Telia Sonera. Nu avser Telia att genomföra ett teknikskifte. Ca 50 000 abonnenter ska få sin fasta telefonlinje borttagen men erbjuds
    Inlämnad
    2011-10-13
    Besvarare
    Peter Norman (M)
  • Postens miljöpolitik

    Skriftlig fråga 2010/11:271 av Nilsson, Ingemar (S)

    den 1 februari Fråga 2010/11:271 Postens miljöpolitik av Ingemar Nilsson S till statsrådet Peter Norman M Posten Norden AB har beslutat om en ny terminalstruktur, vilket bland annat innebär att paketterminalen i Ånge läggs ned i februari 2012. Den ska ersättas av depåer i Luleå, Umeå och Sundsvall. Godset till Ånge
    Inlämnad
    2011-02-01
    Besvarare
    Peter Norman (M)

Filter

Valda filter