Dokument & lagar (1 605 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:159 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:159 Kostnader för bortforsling av skrotbilar av Lars Mejern Larsson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I veckan träffade jag en 82-årig kvinna som bor strax nordväst om Karlstad. Någon hade parkerat en bil på hennes mark och sedan lämnat den där. Vid kontakt med polisen och Kronofogdemyndigheten

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:159 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:156 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:156 Jämställd migration av Ebba Hermansson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sveriges regering har benämnt sig själva världens första feministiska regering. Som ett led i det har man exempelvis ofta problematiserat de könsskillnader som existerar på bland annat arbetsmarknaden.

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:156 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:152 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2019/20:152 Sveriges strategi för den arktiska regionen av Cassandra Sundin SD till Utrikesminister Ann Linde S Den nuvarande svenska strategin för Arktis är från 2011 och togs fram under dåtidens geopolitiska och säkerhetspolitiska läge. Sedan dess har en uppdatering gjorts, men den berörde endast klimat- och miljöfrågor.

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:152 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 102 kB)

Interpellation 2019/20:31 av Mikael Strandman (SD)

Interpellation 2019/20:31 Prioritering av brottsoffer av Mikael Strandman SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sveriges Radio SR uppmärksammade i mars 2017 hur Justitiekanslern betalar ut stora skadestånd till personer som sedan tidigare har skulder till brottsoffer utan att de betalar av skulderna.

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-24 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:31 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 112 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:148 av Sara Gille (SD)

Fråga 2019/20:148 Turkiets anfall i Syrien av Sara Gille SD till Utrikesminister Ann Linde S I och med att USA nu har dragit tillbaka sina trupper från Syrien så har Turkiet kunnat gå in militärt mot kurdkontrollerade områden i norra Syrien. Därmed har kurderna hamnat i en humanitär katastrof. Samtidigt finns även en

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:148 av Sara Gille (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:139 av Mats Nordberg (SD)

Fråga 2019/20:139 Förhindrande av nya förföljelser i norra Syrien av Mats Nordberg SD till Utrikesminister Ann Linde S Turkiet har gått in militärt i norra och nordöstra Syrien, enligt uppgift med syftet att där etablera en zon dit i huvudsak arabiska flyktingar som nu befinner sig i Turkiet skulle kunna föras. Området

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:139 av Mats Nordberg (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:136 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:136 Abortanklagad fängelsedömd journalist i Marocko av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Ann Linde S En 28-årig marockansk journalist greps av sex civilklädda poliser i slutet av augusti i samband med att hon tillsammans med sin fästman lämnade en läkarmottagning. Poliserna kom också att förhöra paret

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:136 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:134 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:134 Turkisk invasion av Rojava av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Ann Linde S I dagarna har vi kunnat läsa om att Turkiet än en gång hotat med att inleda en fullskalig invasion av nordöstra Syrien, närmare bestämt de nordliga delarna av vad som kallas Rojava. Anfall har redan börjat, och baserat på

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:134 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 99 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:126 av Lawen Redar (S)

Fråga 2019/20:126 Turkiets militära upprustning mot Rojava av Lawen Redar S till Utrikesminister Ann Linde S Ett flertal vittnen har angett till världspressen att de amerikanska styrkorna dragit sig tillbaka från posteringarna i nordöstra Syrien, närmare bestämt Tel Abyad och Ein Eissa, måndagen den 7 oktober 2019. Vita

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:126 av Lawen Redar (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:124 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:124 Stora demonstrationer i Irak av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S I Irak har det utbrutit stora demonstrationer de senaste veckorna. Minst 200 unga människor har dött i samband med dessa, och över 6 000 är skadade. Dessutom är många hundra i fängsligt förvar. Bakgrunden till demonstrationerna

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:124 av Anders Österberg (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:121 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2019/20:121 Förtidsröster av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Valmyndighetens rapport Erfarenheter från Europaparlamentsvalet 2019 konstaterar man återigen en rad brister med nuvarande distributionssystem avseende transport av inkomna förtidsröster. Postnord, som enligt

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:121 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 99 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:120 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2019/20:120 Personröstning för synnedsatta av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Valmyndighetens rapport Erfarenheter från Europaparlamentsvalet 2019 lyftes frågan om möjligheten för synnedsatta väljare att kunna personrösta utan att valhemligheten röjs. I dagens valsystem

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:120 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:99 av Henrik Vinge (SD)

Fråga 2019/20:99 Kriminalisering av deltagande i terrororganisation av Henrik Vinge SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Jag hade i våras en interpellationsdebatt med socialminister Lena Hallengren om försörjningsstöd till IS-terrorister där hon, rätteligen, noterade att möjligheten att döma IS-terrorister

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:99 av Henrik Vinge (SD) (pdf, 96 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:94 av Peter Persson (S)

Fråga 2019/20:94 Arbetskraftsinvandring av Peter Persson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I slutet av 2008 liberaliserade den dåvarande borgerliga regeringen Reinfeldt Sveriges regelverk för arbetskraftsinvandring från länder utanför EU. Reformen bidrog till att göra Sverige till en av västvärldens

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:94 av Peter Persson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:83 av Magnus Persson (SD)

Fråga 2019/20:83 Utökad preskriptionstid för arbetsmiljöbrott av Magnus Persson SD till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S I dag är utredningar gällande arbetsmiljöbrott ofta långa och komplicerade då det involverar flera myndigheter, som Arbetsmiljöverket, Polismyndigheten och Åklagarmyndigheten. Det är ofta det faktum

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:83 av Magnus Persson (SD) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:75 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:75 Förföljelse av bahaier i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S Först och främst: Stort grattis till den nya utrikesministern till uppdraget Den tidigare utrikesministern har vid flera tillfällen lyft de brott som den största minoriteten i Iran, bahaier, utsätts för i möten med företrädare

Inlämnad: 2019-10-01 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:75 av Anders Österberg (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:40 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:40 MFF och artikel 2 av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Hans Dahlgren S Kommissionen har sedan tidigare föreslagit att den nya långtidsbudgeten ska innehålla regler som knyter fördelningen av medel till medlemsstaters uppfyllnad av artikel 2 i fördraget. Förslaget har stöd av den svenska regeringen men

Inlämnad: 2019-09-23 Svarsdatum: 2019-10-02 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:40 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:2 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:2 Stöd till Hongkongs demokratirörelse av Ludvig Aspling SD till Utrikesminister Ann Linde S Under sommaren har omfattande protester skakat Hongkong. Protesterna startade som en reaktion mot Fugitive Offenders and Mutual Legal Assistance in Criminal Matters Legislation Amendment Bill 2019 men har förvandlats

Inlämnad: 2019-09-10 Svarsdatum: 2019-09-18 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:2 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:922 av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Fråga 2018/19:922 Privatkopieringsersättningen av Mattias Bäckström Johansson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den tekniska utvecklingen har lett till att den legala privatkopieringen minskat i betydelse. Tiden när video- och kassettbandspelare i stor utsträckning användes för att kopiera film

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:922 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S)

Fråga 2018/19:921 Konflikten i Kashmir av Serkan Köse S till Utrikesminister Margot Wallström S Den 6 augusti beslutade den indiska regeringen att avskaffa artikel 370 i den indiska konstitutionen, som gav befolkningen i den indiskkontrollerade delen av Kashmir vissa begränsade rättigheter och en liten grad av autonomi.

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S) (pdf, 88 kB)