Dokument & lagar (18 träffar)

Interpellation 2019/20:114 av Louise Meijer (M)

Interpellation 2019/20:114 Minskade utsläpp av växthusgaser av Louise Meijer M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Förra året ökade Sveriges utsläpp med nästan 2 procent, enligt Naturvårdsverkets officiella statistik. Häromveckan kom preliminär statistik för andra kvartalet 2019 som visar att utsläppen fortsätter

Inlämnad: 2019-11-08 Svarsdatum: 2019-11-26 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2019/20:114 av Louise Meijer (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Minskade utsläpp av växthusgaser

Interpellation 2019/20:84 av Kjell Jansson (M)

Interpellation 2019/20:84 Stärkt äganderätt och strandskydd av Kjell Jansson M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Det behövs en översyn av skyddet för den privata äganderätten i grundlagen. Undertecknad och riksdagsledamot Maria Stockhaus fick vår motion om stärkt äganderätt bifallen av riksdagen i juni

Inlämnad: 2019-10-24 Svarsdatum: 2019-11-12 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2019/20:84 av Kjell Jansson (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Stärkt äganderätt och strandskydd

Interpellation 2019/20:82 av Carl-Oskar Bohlin (M)

Interpellation 2019/20:82 Utredning av strandskyddet av Carl-Oskar Bohlin M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP I somras tillsatte regeringen en ny utredning för att reformera strandskyddet. Med anledning av det vill jag fråga miljö- och klimatminister Isabella Lövin: Vill ministern att det ska byggas mer eller mindre i de områden som i dag omfattas av strandskydd

Inlämnad: 2019-10-24 Svarsdatum: 2019-11-12 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2019/20:82 av Carl-Oskar Bohlin (M) (pdf, 74 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utredning av strandskyddet

Interpellation 2019/20:41 av Maria Stockhaus (M)

Interpellation 2019/20:41 Barns idrottande och bullernivåer av Maria Stockhaus M till Statsrådet Per Bolund MP Idrottsplatsen Boovallen i Nacka utanför Stockholm har fått restriktioner gällande öppettider samt krav på uppförande av bullerplank till en kostnad av 1012 miljoner kronor. Detta efter att mark-och miljödomstolen

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-11-12 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2019/20:41 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Barns idrottande och bullernivåer

Interpellation 2019/20:40 av Jörgen Berglund (M)

Interpellation 2019/20:40 Gifttunnor i Bottenhavet av Jörgen Berglund M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP I Bottenhavet utanför bland annat Sundsvall finns stora mängder gifttunnor dumpade. På 1950- och 1960-talet dumpades ca 23 000 tunnor innehållande bland annat kvicksilverhaltig katalysatormassa i havet

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-10-22 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2019/20:40 av Jörgen Berglund (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Gifttunnor i Bottenhavet

Interpellation 2019/20:32 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2019/20:32 Dumpade gifttunnor av Lars Beckman M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP På 1950- och 1960-talen dumpades ca 23 000 tunnor innehållande bland annat kvicksilverhaltig katalysatormassa i havet och Sundsvallsbukten. Avfallet kom från tillverkning av polyvinylklorid PVC vid Stockviksverken

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-22 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2019/20:32 av Lars Beckman (M) (pdf, 101 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Dumpade gifttunnor

Interpellation 2018/19:188 av Lotta Olsson (M)

Interpellation 2018/19:188 Konsekvensanalys vid rivning av dammar av Lotta Olsson M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Sverige har en lång historia med dammar. De anlades för att man skulle driva olika typer av verksamhet såsom kvarnar och bruk och även för att bättre kunna styra en del av den ojämna vattentillgången,

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-05-13 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2018/19:188 av Lotta Olsson (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Konsekvensanalys vid rivning av dammar

Interpellation 2018/19:120 av Jessica Rosencrantz (M)

Interpellation 2018/19:120 Utsläppen från trafiken av Jessica Rosencrantz M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Med anledning av Trafikverkets rapport, som visade att utsläppen från transportsektorn ökade med 76 000 ton förra året 0,5 procent finns det anledning att återigen påpeka att regeringen under den

Inlämnad: 2019-03-06 Svarsdatum: 2019-04-12 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2018/19:120 av Jessica Rosencrantz (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utsläppen från trafiken

CCS

Interpellation 2018/19:78 av Johan Hultberg (M)

Interpellation 2018/19:78 CCS av Johan Hultberg M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Tack vare det arbete som gjordes i den parlamentariska Miljömålsberedningen, där undertecknad vad Moderaternas representant, kunde riksdagen i stor enighet anta världens mest ambitiösa klimatmål 2017. Sverige ska senast

Inlämnad: 2019-02-14 Svarsdatum: 2019-03-08 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2018/19:78 av Johan Hultberg (M) (pdf, 96 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: CCS

Interpellation 2018/19:77 av Lotta Olsson (M)

Interpellation 2018/19:77 Rekryteringen av politiska tjänstemän av Lotta Olsson M till Statsminister Stefan Löfven S Klimatminister Isabella Lövins stabschef Annika Jacobson arbetade tidigare som chef för Greenpeace Sverige. I egenskap av detta stod hon 2012 bakom en aktion mot kärnkraftverket Forsmark, då man anordnade

Inlämnad: 2019-02-13 Svarsdatum: 2019-03-08 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2018/19:77 av Lotta Olsson (M) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Rekryteringen av politiska tjänstemän

Interpellation 2018/19:76 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2018/19:76 Fastighetsägarnas ansvar för gaturenhållning av Lars Beckman M till Statsrådet Per Bolund MP Medierna har nyligen rapporterat om risken för hälsoeffekter av fastighetsägarnas ansvar för gaturenhållning. Det finns stora risker för äldre personer som gaturenhåller på kommunernas mark, bland annat ökade

Inlämnad: 2019-02-13 Svarsdatum: 2019-03-29 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2018/19:76 av Lars Beckman (M) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Fastighetsägarnas ansvar för gaturenhållning

Interpellation 2016/17:485 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Interpellation 2016/17:485 Det svenska skogsbruket av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Isabella Lövin MP Skogspolitiken är en nationell kompetens, och EU har därför i dag ingen direkt makt över den svenska skogen. Så ska det förbli. Av naturliga skäl finns det dock lagstiftning som indirekt påverkar hur vi kan

Inlämnad: 2017-04-27 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2016/17:485 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Det svenska skogsbruket

Interpellation 2016/17:163 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Interpellation 2016/17:163 Beräkningar av minskade klimatutsläpp av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Isabella Lövin MP Klimatutmaningen är global, och varje ton klimatutsläpp är lika skadligt oavsett var i världen utsläppet sker. Det är därför angeläget att de insatser som görs för att minska utsläppen görs

Inlämnad: 2016-11-25 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2016/17:163 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Beräkningar av minskade klimatutsläpp

Interpellation 2015/16:690 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Interpellation 2015/16:690 Finanspolitiska rådets granskning av klimatpolitiken av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Isabella Lövin MP För några veckor sedan presenterade regeringens finanspolitiska råd sin årliga rapport. I rapporten fanns den här gången ett helt kapitel där svensk klimatpolitik granskas och

Inlämnad: 2016-05-27 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2015/16:690 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Finanspolitiska rådets granskning av klimatpolitiken

Interpellation 2015/16:528 av Karin Enström (M)

Interpellation 2015/16:528 FN-ambassadörernas besök av Karin Enström M till Utrikesminister Margot Wallström S Förenta nationernas säkerhetsråd har det högsta ansvaret för att upprätthålla internationell fred och säkerhet. Sverige är kandidat till FN:s säkerhetsråd för perioden 2017 till 2018, och Nya moderaterna stöder

Inlämnad: 2016-04-04 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2015/16:528 av Karin Enström (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: FN-ambassadörernas besök

Interpellation 2015/16:342 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2015/16:342 Kvinnor på flykt av Lotta Finstorp M till Statsrådet Isabella Lövin MP Vi har den senaste tiden fått rapporter om att det finns utrikesfödda flickor som lever i barnäktenskap och tvångsäktenskap i Sverige. Vi hör om övergrepp mot flickor och kvinnor i flyktingläger. Vi läser om flickor och kvinnor

Inlämnad: 2016-01-27 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2015/16:342 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 66 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kvinnor på flykt

Interpellation 2015/16:7 av Karin Enström (M)

Interpellation 2015/16:7 Omprioritering av biståndet för att möta det akuta behovet av Karin Enström M till Statsrådet Isabella Lövin MP WFP är underfinansierat. Det saknas nästan 62 procent för att täcka behoven. Sverige är en av världens största givare till multinationella organisationer, där just nu FN:s flyktingkommissariat

Inlämnad: 2015-09-17 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2015/16:7 av Karin Enström (M) (pdf, 73 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Omprioritering av biståndet för att möta det akuta behovet

Interpellation 2014/15:195 av Karin Enström (M)

Interpellation 2014/15:195 Genomförande av budgeten för utgiftsområde 7 Internationellt bistånd av Karin Enström M till Statsrådet Isabella Lövin MP Sverige har ett moraliskt ansvar att arbeta för att utrota fattigdom och förtryck. Det målet är långt ifrån uppnått. Sverige ska därför ha en ambitiös utvecklingspolitik

Inlämnad: 2014-12-19 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2014/15:195 av Karin Enström (M) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Genomförande av budgeten för utgiftsområde 7 Internationellt bistånd