Tina Ghasemi (M)

Tina Ghasemi (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 316
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tina.ghasemi[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-03-06 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-07-05 – 2018-03-05
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2017-07-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2017-02-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-11-01 – 2017-03-30

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant justitieutskottet 14- och socialförsäkringsutskottet 14-17. Ledamot Europarådets svenska delegation 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2015/16:174 Tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige

Motion 2015/16:3418 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2015/16:3418 av Johan Forssell m.fl. (M) med anledning av prop. 2015/16:174 Tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen med


Utskottsberedning: 2015/16:SfU16
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 2 avslag, 1 bifall,

Motion 2015/16:3418 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 55 kB) Motion 2015/16:3418 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 104 kB)

Butiksstölder

Skriftlig fråga 2015/16:1180 av Tina Ghasemi (M)

Fråga 2015/16:1180 Butiksstölder av Tina Ghasemi (M) till Statsrådet Anders Ygeman (S) Snatterier och stölder är ett stort problem i svenska butiker. Man beräknar att det årligen sker ungefär 2 miljoner stöldbrott mot butiker, men endast 2 procent av brotten anmäls. Anledningen till att så få brott anmäls är att

Inlämnad: 2016-05-02 Svarsdatum: 2016-05-11 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1180 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 64 kB)

Kvotering av vab

Skriftlig fråga 2015/16:1018 av Tina Ghasemi (M)

Fråga 2015/16:1018 Kvotering av vab av Tina Ghasemi (M) till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S) I en intervju i Dagens Nyheter den 18 mars 2016 kunde vi läsa att statsrådet överväger en form av fördelning av vab-dagar, det vill säga de dagar när föräldrar är hemma med sjukt barn. Dagen efter, lördagen

Inlämnad: 2016-03-22 Svarsdatum: 2016-03-30 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1018 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 65 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.