Tina Ghasemi (M) - Riksdagen

Tina Ghasemi (M)

Tina Ghasemi (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 316
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tina.ghasemi[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-03-06 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-07-05 – 2018-03-05
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2017-07-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2017-02-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-11-01 – 2017-03-30

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant justitieutskottet 14- och socialförsäkringsutskottet 14-17. Ledamot Europarådets svenska delegation 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Problematiken med Försäkringskassan för gränspendlarna

Skriftlig fråga 2014/15:622 av Tina Ghasemi (M)

Fråga 2014/15:622 Problematiken med Försäkringskassan för gränspendlarna av Tina Ghasemi (M) till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S) Sydsvenskan skrev den 1 juni om sex vanliga fallgropar inom sjukförsäkringen och föräldrapenningen för pendlare mellan Sverige och Danmark. Problem som man tar upp

Inlämnad: 2015-06-03 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2014/15:622 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 79 kB)

Byte av arbetsuppgifter under graviditet

Skriftlig fråga 2014/15:440 av Tina Ghasemi (M)

Fråga 2014/15:440 Byte av arbetsuppgifter under graviditet av Tina Ghasemi (M) till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S) Enligt statistik från Försäkringskassan blir allt fler gravida kvinnor sjukskrivna i slutet av graviditeten. Samtidigt visar Inspektionen för socialförsäkringar i sin rapport Tillämpningen

Inlämnad: 2015-04-17 Besvarare: Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2014/15:440 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 80 kB)

Möjlighet för föräldrar att få föräldrapenning för hela inskolningen i förskolan

Skriftlig fråga 2014/15:295 av Tina Ghasemi (M)

Fråga 2014/15:295 Möjlighet för föräldrar att få föräldrapenning för hela inskolningen i förskolan av Tina Ghasemi (M) till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S) För att öka flexibiliteten och möjligheten för föräldrar att delta i barnens inskolning vill vi inom Alliansen göra det möjligt för föräldrar

Inlämnad: 2015-03-12 Besvarare: Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2014/15:295 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.