Margareta B Kjellin (-)

Margareta B Kjellin (M)

Valkrets Gävleborgs län
Född år 1948
Avliden den 14 februari 2017

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-02-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2017-02-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2015-03-25 – 2017-02-14
    • Suppleant 2014-10-15 – 2015-03-25
    • Suppleant 2010-10-13 – 2014-10-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bekämpning av översvämningsmygg

Interpellation 2014/15:682 av Margareta B Kjellin (M)

Interpellation 2014/15:682 Bekämpning av översvämningsmygg av Margareta B Kjellin M till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP Till midsommar kommer oftast den värsta kulmen av översvämningsmyggen, Aedes sticticus, vilket är ett stort problem då det plågar både människor och djur, bland annat i Nedre Dalälvenområdet.

Inlämnad: 2015-06-04 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Interpellation 2014/15:682 av Margareta B Kjellin (M) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bekämpning av översvämningsmygg

Planering av banunderhåll

Interpellation 2014/15:286 av Margareta B Kjellin (M)

Interpellation 2014/15:286 Planering av banunderhåll av Margareta B Kjellin M till Statsrådet Anna Johansson S Den svenska järnvägen har förfallit under decennier av socialdemokratiskt ointresse för banunderhåll. Alliansregeringen tog ett helhetsgrepp på transportsystemet och gjorde omfattande satsningar för långsiktig

Inlämnad: 2015-02-12 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2014/15:286 av Margareta B Kjellin (M) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Planering av banunderhåll

Insatser för att minska risken för fallolyckor bland äldre

Interpellation 2014/15:161 av Margareta B Kjellin (M)

Interpellation 2014/15:161 Insatser för att minska risken för fallolyckor bland äldre av Margareta B Kjellin M till Statsrådet Åsa Regnér S Fallolyckor bland äldre är ett stort och växande problem. I takt med att vi lever allt längre och att äldre personer utgör en allt större andel av befolkningen innebär fallolyckorna

Inlämnad: 2014-11-26 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2014/15:161 av Margareta B Kjellin (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Insatser för att minska risken för fallolyckor bland äldre

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.