Erik Ullenhag (L)

Erik Ullenhag (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Jur.kand.
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2016-08-25

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2016-08-25
    • Ledig 2013-01-22 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2009-07-14 – 2010-10-04
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Folkpartiet liberalerna

    • Gruppledare 2014-10-04 – 2015-11-24
    • Liberalerna

    • Gruppledare 2015-11-24 – 2016-06-07
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-09-13
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-08
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-13
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-11-05 – 2016-08-25
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Statsråd 2010-10-06 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-06, 09-10 och 13-16. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 02-04, socialutskottet 04-06 och finansutskottet 14-16. Suppleant socialförsäkringsutskottet 02-04, utrikesutskottet 09-10 och EU-nämnden 14-16. Ledamot krigsdelegationen 02-06. Gruppledare 14-16. Partirepresentant riksdagsstyrelsen 14-16. Statsråd (integrationsminister), Arbetsmarknadsdepartementet 101006-141003.
  • Föräldrar

    Fil.dr, chefredaktören Jörgen Ullenhag och professorn Kersti Ullenhag, f. Sågvall.
  • Utbildning

    Universitetsstudier, statskunskap 93. Jur.kand., Uppsala universitet 98 (inkl. studier vid Minnesota Law School). Utrikesdepartementets diplomatprogram 02.
  • Anställningar

    Tingsnotarie, Linköpings tingsrätt 99-01. Departementssekreterare, Utrikesdepartementet, enheten för migrations- och asylpolitik 01-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, utredningen om arbetstid, semester och betald ledighet 01. Ledamot, kommittén för översyn av utlänningslagstiftningen 04. Ledamot, Socialförsäkringsutredningen 10. Ledamot, kommittén om översyn av målet för den offentliga sektorns finansiella sparande 15-16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Uppsala 94-02. Ledamot, skolstyrelsen, Uppsala 91-95. Ledamot, nämnden för frivillig utbildning 95-97 och tekniska beställarnämnden 99. Ombud, Svenska Kommunförbundets länsavdelning, Uppsala län 99-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Liberala ungdomsförbundet 97-99. Ledamot, partistyrelsen, Folkpartiet 99. Jusekombud, Linköpings tingsrätt 99-01. Ordförande, Folkpartiets länsförbund, Uppsala 02-06. Partisekreterare, Folkpartiet 06-10 och 2:e vice ordförande 10-. Ordförande, Folkpartiets länsförbund, Stockholm 11-15.
  • Litteratur

    Trygghet i den egna kulturen ger trygghet i det nya landet (97), Barsebäckavvecklingen och Europakonventionen (98), Myten om det liberala Sverige och Om liberal humanism (99, tillsammans med Andreas Bergh).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2015/16:174 Tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige

Motion 2015/16:3416 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2015/16:3416 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L) med anledning av prop. 2015/16:174 Tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om migrationsöverenskommelsen och tillkännager


Utskottsberedning: 2015/16:SfU16
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 5 avslag, 1 bifall,

Motion 2015/16:3416 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L) (docx, 53 kB) Motion 2015/16:3416 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L) (pdf, 82 kB)

Riksrevisionens granskning

Skriftlig fråga 2015/16:1214 av Erik Ullenhag (L)

Fråga 2015/16:1214 Riksrevisionens granskning av Erik Ullenhag (L) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Riksrevisionen kritiserar den 12 maj finansminister Magdalena Andersson för att hon och regeringen kringgår utgiftstaken. Riksrevisionen ifrågasätter bland annat lämpligheten i att regeringen flyttar utgifter

Inlämnad: 2016-05-12 Svarsdatum: 2016-05-25 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1214 av Erik Ullenhag (L) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition

Motion 2015/16:3403 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2015/16:3403 av Jan Björklund m.fl. (L) med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Riksdagen beslutar att avslå regeringens


Utskottsberedning: 2015/16:FiU20 2015/16:KU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:3403 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 323 kB) Motion 2015/16:3403 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 612 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.