Karin Enström (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 7
Title Kapten i amfibiekåren
Born 1966
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864898
Email karin.enstrom[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on European Union Affairs

    • Member
    • The Riksdag Delegation to the NATO Parliamentary Assembly

    • Chair
    • The War Delegation

    • Member
    • The Riksdag Board

    • Alternate member
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-10-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2012-04-18 – 2014-10-03
    • Ordinary member 1998-10-05 – 2012-04-17
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2018-01-19 – 2018-09-24
    • Deputy Chair 2014-10-07 – 2017-12-19
    • Chair 2010-10-12 – 2012-04-17
    • Member 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Deputy member 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Deputy member 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Committee on Defence

    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 1998-10-13 – 2000-02-15
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2000-02-15 – 2002-09-30
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Member 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Chair 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Member 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputy Chair 2016-04-28 – 2016-05-25
    • Chair 2016-04-12 – 2016-04-28
    • Member 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Member 2015-05-19 – 2015-06-16
    • Chair 2015-04-14 – 2015-05-19
    • Member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Chair 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Member 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Chair 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Member 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Chair 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Member 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Deputy Chair 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Member 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Member 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Member 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Member 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Member 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Member 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Member 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Member 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputy member 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputy member 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Member 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Deputy member 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Member 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Joint Committee on the Constitution and Foreign Affairs

    • Deputy member 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Committee on European Union Affairs

    • Member 2017-12-19 –
    • Deputy member 2014-10-14 – 2017-12-19
    • The Riksdag Delegation to the NATO Parliamentary Assembly

    • Chair 2018-10-24 –
    • Deputy Chair 2014-11-05 – 2018-10-24
    • Member 2014-10-28 – 2014-11-05
    • Chair 2010-11-17 – 2012-04-17
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 –
    • Member 2010-10-12 – 2012-04-17
    • The War Delegation

    • Member 2010-10-19 –
    • The Riksdag Board

    • Alternate member 2018-10-02 –
    • 2012-04-18 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98-. Ledamot försvarsutskottet 02-10 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 99, 02, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10, 14, 15, 16, vice ordförande 09 och ordförande 10, 11, 15 och 16. Suppleant konstitutionsutskottet 98-00, utrikesutskottet 98-10, justitieutskottet 00-02, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 01, 02, 03, utrikes- och konstitutionsutskottet 02 och socialförsäkringsutskottet 02-06. Ordförande, Försvarsberedningen 08-. Ordförande utrikesutskottet 10-12 och vice ordförande 14-. Suppleant Utrikesnämnden 14- och EU-nämnden 14-. Ledamot, Utrikesnämnden 10-12, krigsdelegationen 10- och riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14. Ordförande riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 10-12 och vice ordförande 14-. Statsråd och chef (försvarsminister), Försvarsdepartementet 120418-141003.
  • Föräldrar

    Överläkaren Staffan Landerholm och fil.kand. Olena Tingdal.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, S:t Eskils skola, slutår 84. Marinens officershögskola, examen 87. Allmän kurs, Marinens krigshögskola 88. Högre kurs, Krigshögskolan 93. Fänrik, Vaxholms kustartilleriregemente 87, löjtnant 88, kapten 93.
  • Anställningar

    Generalsekreterare, MUF 91-92. Politiskt sakkunnig, Näringsdepartementet 93-94.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ordförande, försvarsberedningen 08-12.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Eskilstuna 88-91. Kommunfullmäktig, Vaxholm 94-12 och 14-, ordförande 02-06, 10-12 och 14-. Ersättare, kommunstyrelsen 94-02. Ledamot, valberedningen, ordförande 02-. Ersättare, nämnden för utbildning och social service 95-98. Representant, Länsstyrelsens skärgårdsråd 03-06. Ersättare, Skärgårdsstiftelsen 03-06.

Said and done

Reformer för ökad tillväxt i Stockholmsregionen

Motion 2018/19:2573 av Josefin Malmqvist m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2573 av Josefin Malmqvist m.fl. M Reformer för ökad tillväxt i Stockholmsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att etablera ett tillväxtramverk och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: CU UbU 2018/19:CU5 2018/19:NU7 2018/19:SfU15 2018/19:SfU18 2018/19:SkU10 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2573 av Josefin Malmqvist m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2573 av Josefin Malmqvist m.fl. (M) (pdf, 108 kB)

Rätt till ersättning vid avspärrning

Motion 2018/19:2607 av Karin Enström (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2607 av Karin Enström M Rätt till ersättning vid avspärrning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förbättra möjligheterna för anhöriga till brottsoffer att få ersättning på grund av avspärrningar eller andra tvångsåtgärder och tillkännager


Utskottsberedning: 2018/19:JuU14

Motion 2018/19:2607 av Karin Enström (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2607 av Karin Enström (M) (pdf, 71 kB)

Ett ja ska vara ett ja - Sverige måste ta tag i integrationen

Motion 2018/19:2918 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2918 av Ulf Kristersson m.fl. M Ett ja ska vara ett ja Sverige måste ta tag i integrationen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om fokus på jobb, språk och utbildning från dag ett och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: AU CU UbU 2018/19:JuU14 2018/19:SfU16 2018/19:SfU19 2018/19:SkU10 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2918 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 86 kB) Motion 2018/19:2918 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 138 kB)

Utöka jakten på skarv och säl

Motion 2018/19:2156 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2156 av Niklas Wykman m.fl. M Utöka jakten på skarv och säl Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att införa licensjakt på skarv och säl samt möjligheten att vidta ytterligare åtgärder för att minska bestånd av skarv


Utskottsberedning: 2018/19:MJU10

Motion 2018/19:2156 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2156 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 86 kB)

Mobilförbud på cykel

Motion 2018/19:1261 av Karin Enström (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1261 av Karin Enström M Mobilförbud på cykel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att undersöka hur många olyckor som orsakas av mobilsurfande cyklister och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2018/19:TU6

Motion 2018/19:1261 av Karin Enström (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1261 av Karin Enström (M) (pdf, 72 kB)

Ökad användning av hjärtstartare

Motion 2018/19:1387 av Karin Enström (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1387 av Karin Enström M Ökad användning av hjärtstartare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att öka användningen, registreringen och tillgängligheten av hjärtstartare och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: FöU

Motion 2018/19:1387 av Karin Enström (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1387 av Karin Enström (M) (pdf, 72 kB)

Ledarskapsprogram om tydligare krav och regler i skolan för rektorer

Motion 2018/19:939 av Karin Enström (M)

Motion till riksdagen 2018/19:939 av Karin Enström M Ledarskapsprogram om tydligare krav och regler i skolan för rektorer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att inrätta ett ledarskapsprogram för rektorer med fokus på tydligare krav och regler


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:939 av Karin Enström (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:939 av Karin Enström (M) (pdf, 74 kB)

En arbetsmyndighet på EU-nivå

Skriftlig fråga 2017/18:1143 av Karin Enström (M)

Fråga 2017/18:1143 En arbetsmyndighet på EU-nivå av Karin Enström M till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Kommissionen har presenterat ett förslag om en ny arbetsmyndighet på EU-nivå. Förslaget kommer som en konsekvens av den sociala pelaren, som regeringen tillsammans med kommissionen varit pådrivande

Inlämnad: 2018-04-04 Svarsdatum: 2018-04-11 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1143 av Karin Enström (M) (pdf, 89 kB)

lnformella EU-toppmötens förankring i riksdagen

Skriftlig fråga 2017/18:1142 av Karin Enström (M)

Fråga 2017/18:1142 lnformella EU-toppmötens förankring i riksdagen av Karin Enström M till Statsrådet Ann Linde S EU:s stats- och regeringschefer träffas regelbundet under både formella och informella former. Fram till Storbritanniens folkomröstning tjänade de informella mötena till att hantera enskilda snabbt uppkomna

Inlämnad: 2018-04-04 Svarsdatum: 2018-04-19 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1142 av Karin Enström (M) (pdf, 104 kB)

Konsekvenser av EU:s sociala pelare

Skriftlig fråga 2017/18:1139 av Karin Enström (M)

Fråga 2017/18:1139 Konsekvenser av EU:s sociala pelare av Karin Enström M till Statsrådet Ann Linde S Inrättandet av en social pelare på EU-nivå har varit regeringens prioritet under denna mandatperiod. Den inrättades i november med ett svagt stöd i Sveriges riksdag. Moderaterna har varit en av motståndarna till en social

Inlämnad: 2018-04-04 Svarsdatum: 2018-04-19 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1139 av Karin Enström (M) (pdf, 86 kB)