Stefan Hagfeldt (M)

Stefan Hagfeldt (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel byggnadsingenjör
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Ledamot 2003-01-01 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 2003-02-06 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:136 av Hagfeldt, Stefan (m) 9 december 2005 Förmögenhetsskatten
Interpellationsdebatt 2002/03:349 av Tysklind, Lars (fp) 26 maj 2003 fastighetsskatten
Interpellationsdebatt 2001/02:221 av Hagfeldt, Stefan (m) 12 februari 2002 Småföretagsdelegationens förslag till förenklingsregler
Interpellationsdebatt 2000/01:272 av Karlsson, Ola (m) 3 april 2001 public service-företagens oberoende

med anledning av skr. 2004/05:125 Redovisning av fördelning av medel från Allmänna arvsfonden under budgetåret 2004

Motion 2004/05:So39 av Cristina Husmark Pehrsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2004/05:So39 av Cristina Husmark Pehrsson m.fl. m med anledning av skr. 2004/05:125 Redovisning av fördelning av medel från Allmänna arvsfonden under budgetåret 2004 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om Arvsfondens nya organisation.


Utskottsberedning: 2005/06:SoU3
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

avdrag för sponsring

Skriftlig fråga 2004/05:1776 av Hagfeldt, Stefan (m)

den 2 juni Fråga 2004/05:1776 av Stefan Hagfeldt m till finansminister Pär Nuder om avdrag för sponsring Undertecknad debatterade själv i kammaren den 27 oktober 2004 skatteutskottets betänkande SkU6 Avdrag för s.k. sponsring Redan våren 2002 föreslog skatteutskottet enhälligt att riksdagen skulle tillkännage för

Inlämnad: 2005-06-02 Besvarare: Pär Nuder (S)

fastighetsskatten

Interpellation 2004/05:616 av Hagfeldt, Stefan (m)

den 19 maj Interpellation 2004/05:616 av Stefan Hagfeldt m till finansminister Pär Nuder om fastighetsskatten För några veckor sedan kom det braskande rubriker om att fastighetsskatten chockhöjs. I min hemkommun Norrköping ökar enligt uppgift taxeringsvärdet på ett småhus med i genomsnitt 170 000 kr nästa år. En höjning

Inlämnad: 2005-05-19 Besvarare: Pär Nuder (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se